fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Udany początek tygodnia

Giełdowe wskaźniki ciągnęły w górę dobre wiadomości napływające z sektora finansowego. Indeks największych spółek WIG20, w którym banki mają 33 proc. udziału, zyskał 1,67 proc.
Rzeczpospolita
Dobre nastroje na giełdach zachodnich wsparły GPW. Chętnych do handlu było jednak dużo mniej niż w ubiegłym tygodniu
Optymizm zachodnich inwestorów związany z sektorem finansowym udzielił się wczoraj graczom w Warszawie. Od rana ceny rosły, w czym największy udział miały akcje banków. Mocno drożały też papiery KGHM.
W efekcie na koniec dnia WIG20 zyskał 1,67 proc. W dalszym ciągu inwestorzy pozbywali się natomiast akcji TVN (analiza poniżej). Słabo wypadły też papiery GTC, których cena spadła o 3,4 proc. Podczas poniedziałkowej sesji wyraźnie zmniejszyło się zaangażowanie inwestorów. Obroty na koniec dnia podliczono na zaledwie 0,7 mld zł, czyli 300 mln zł mniej, niż wynosi tegoroczna średnia. Niższa aktywność graczy może wynikać z oczekiwania na publikację istotnych danych makro ze Stanów Zjednoczonych (inflacja, liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych, posiedzenie Fedu), ale może też sygnalizować zbliżającą się korektę.
Wśród małych firm gwiazdą była niewielka informatyczna spółka Igroup. Kurs jej akcji wzrósł o 45 proc. i biorąc pod uwagę wielkość spółki, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie obroty. Właściciela zmieniło ponad 2 proc. wszystkich akcji. W poprzednim tygodniu inwestorzy dyskontowali dobre informacje z amerykańskich banków Citigroup i Bank of America. Wczoraj dołączyły do nich również europejskie spółki sektora. Brytyjski Barclays podał, że początek roku jest dla niego udany (analiza poniżej), a lokalny rywal HSBC poinformował, iż nie będzie potrzebował dodatkowego kapitału. Po takich wiadomościach inwestorzy kontynuowali zakupy akcji spółek z branży finansowej. Paneuropejski indeks bankowy rósł w ciągu dnia o prawie 5 proc. Dobry dzień miały też spółki sektora IT, które o 4 proc. w górę pociągnął niemiecki Infineon. W USA sesja zakończyła się spadkami. Dane na temat produkcji przemysłowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych w lutym okazały się gorsze od oczekiwań. Dow Jones stracił 0,10 proc., natomiast Nasdaq 1,92 proc. [i]Najnowsze informacje z rynków finansowych w wydaniu online www.rp.pl/ekonomia[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA