fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Czy starosta musi być radnym?

Spośród jakich obywateli wybiera się starostę powiatowego i jaka ustawa to reguluje? Czy wybierany na starostę musi być radnym powiatu, czy też może by z poza tego grona?
Starosta powiatowy nie musi być radnym. Taki obowiązek nie wynika z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163434&tresc=1&wid=288130#3.]ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r., nr 142, poz. 1592 ze zm.)[/link]. Zgodnie z art. 27, starostę wybiera rada powiatu w głosowaniu tajnym. Wybór następuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Starosta jest przewodniczącym zarządu powiatu. W ustawie o samorządzie gminnym są dwa ograniczenia dotyczące wyboru na członków zarządu:
- obowiązek posiadania obywatelstwa polskiego
- zakaz łączenia członkostwa w zarządzie powiatu z: mandatem posła i senatora, zatrudnieniem w administracji rządowej oraz członkostwem w innej jednostce samorządu terytorialnego
Skoro z ustawy nie wynika, że starosta powinien być radnym, to takiego obowiązku nie ma.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA