fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prawo karne ostrzejsze wobec nieobyczajności

Przestępczość wobec nieletnich (w liczbach)
Rzeczpospolita
Surowiej dla pedofilów, ostrzej dla apologetów totalitaryzmu, łatwiej z zaliczaniem więzienia na poczet aresztu – takie zmiany czekają prawo i procedurę karną
Na trwającym właśnie posiedzeniu Sejmu posłowie rozpoczną prace nad siedmioma projektami ustaw zmieniających kodyfikacje karne. Jedne powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń (kilka ujawnionych u nas w kraju gwałtów kazirodczych), inne wymusił na ustawodawcy Trybunał Konstytucyjny, jeszcze innych chcą poszczególne partie.
[srodtytul]Surowiej dla pedofilów[/srodtytul]
Na początek Sejm rozpatrzy rządowy projekt o zaostrzeniu kar za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec dzieci poniżej 15. roku życia. Chodzi o tzw. gwałt pedofilski lub popełniony przez członków najbliższej rodziny (kazirodczy). [b]Gwałt uznaje się za zbrodnię. Wobec chorych sprawców działać ma przymus poddania się terapii farmakologicznej i psychoterapii[/b], które obniżą ich popęd seksualny. – To bardzo ważna i rewolucyjna zmiana, choć zdania na jej temat są podzielone – ocenia seksuolog Aleksander Wachowicz. Dodaje, że faktem jest, iż ci sprawcy wymagają leczenia.
Zmienić się ma także ustawa o policji. Zanim bowiem taki sprawca trafi za kratki, trzeba go nie tylko skutecznie namierzyć i złapać, ale i zebrać dowody. – To przestępczość trudna do wykrycia. Bardzo rzadko ofiary zgłaszają się same – tłumaczy nam Arkadiusz Godula, funkcjonariusz zajmujący się tego rodzaju przestępczością.
Właśnie to ma się zmienić. Funkcjonariusze dostaną szerokie możliwości kontroli operacyjnej (z podobnych narzędzi korzystają już dziś, ścigając m.in. przestępczość mafijną czy korupcyjną). Będą mogli podsłuchiwać rozmowy telefoniczne podejrzanych – dorosłych, którzy zechcą umówić się na spotkanie z małoletnim.
Podobny charakter ma poselski projekt, w którym autorzy myślą o wprowadzeniu karalności za prezentowanie treści propagujących, pochwalających lub nakłaniających do wykorzystywania seksualnego małoletniego poniżej lat 15. – W ten sposób chcemy walczyć z coraz częstszym zjawiskiem, jakim jest propagowanie „pozytywnych stron” pedofilii.
[srodtytul]Areszty w zgodzie z konstytucją[/srodtytul]
Kolejną zmianę wymógł na posłach wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 czerwca tego roku. Uznał on, że przepis, który do dwuletniego okresu (maksymalnego) stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd I instancji nie wlicza okresów, w których aresztowany odbywa równocześnie karę więzienia w innej sprawie – jest niezgodny z konstytucją.
Często w ten właśnie sposób okres aresztu przekracza kodeksowe dwa lata. Ma się to zmienić.
[srodtytul]Poprawianie szybkich sądów[/srodtytul]
Szybkie sądy czeka mała rewolucja (tym razem chodzi o projekt posłów PiS). Sztandarowy pomysł poprzedniego ministra sprawiedliwości, zdaniem autorów, nie sprawdził się, bo niedostatecznie zaangażowały się w nie organy prowadzące postępowanie, głównie policja. Proponują więc [b]rezygnację z obligatoryjnego wyznaczania obrońcy z urzędu, jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru; możliwość zarządzenia więcej niż jednej przerwy w rozprawie[/b]; wprowadzenie obligatoryjnego informowania osoby zatrzymanej o możliwości złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze.
Surowsze zasady obowiązywać mają także względem sprawców trudniących się produkowaniem, utrwalaniem lub posiadaniem i prezentowaniem przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski lub inny totalitarny ustrój.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=a.lukaszewicz@rp.pl]a.lukaszewicz@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA