fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Siła gospodarki tkwi w jakości

Polska prowadzi w wyścigu o ważne miejsce na gospodarczej mapie Europy. Jeżeli chcemy dogonić rozwinięte kraje pod względem poziomu życia, jeżeli chcemy, by Polska liczyła się na arenie międzynarodowej, musimy się ścigać
Musimy rozwijać się szybciej niż najsilniejsze kraje Unii. Polskie produkty muszą być lepsze od konkurencji, a nasze zakłady bardziej efektywne.
Dziś jeszcze gonimy Europę, ale nasze tempo w tym wyścigu spada. Nasz eksport rośnie coraz wolniej, bo kursy walutowe nie sprzyjają. Produkujemy taniej, bo mniej płacimy pracownikom, mamy tańszą żywność, energię i usługi. Nie można w ten sposób gonić konkurencji przez dłuższy okres. Gdy na Zachód wróci koniunktura, źle opłacani fachowcy pojadą tam do pracy. Nie da się też w nieskończoność podnosić norm produkcyjnych. Potrzebna jest zmiana sposobu myślenia. Nasze produkty muszą wygrywać z konkurencją nie ceną i prostotą wykonania, ale jakością i nowoczesnością.
Mieliśmy już w historii Polski okres, gdy uważano, że wystarczy kupno nowoczesnych licencji, by szybko wjechać do klubu najbogatszych państw świata. W tamtych niesłusznych czasach ludzie pracowali ciężko za małe pieniądze, a mimo to zamiast dziesiątą potęgą świata staliśmy się bankrutem. Długi z czasów Gierka spłacamy do dziś, a ówcześni pracownicy to dziś najubożsi emeryci. Stało się tak, bo kupione nowoczesne technologie były wykorzystywane w bezmyślny sposób. Bo efektywność chciano poprawić przez coraz cięższą pracę, a nie jej modyfikowanie i wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie stwarzają nauka i zdrowy rozsądek.
Współczesna Polska staje przed wielką szansą. Stwarzają ją coraz liczniejsi dobrze wykształceni pracownicy oraz olbrzymie pieniądze z Unii Europejskiej na poprawę innowacyjności. Trzeba te możliwości wykorzystać. Trzeba pamiętać, że przewagę konkurencyjną zdobywa się zazwyczaj nie tylko przez wielkie wynalazki, ale też przez stałe poprawianie jakości produktów. Przedsiębiorstw, w których jest to codziennością, jest w Polsce coraz więcej, lecz na tle Europy ciągle zbyt mało. Dlatego „Rzeczpospolita” wspólnie z BRE Bankiem, PKPP Lewiatan i Dun and Bradstreet przygotowała ranking innowacyjnych firm. Chcemy, by te przykłady pomogły innym spółkom w sukcesie w doganianiu Europy.
[i]Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA