fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Detroit bliżej gigantycznej pomocy

Amerykański Kongres i Biały Dom są coraz bliżej porozumienia w sprawie sięgającej 15 mld dolarów pomocy dla Chryslera, General Motors i Forda
Głosowanie w Kongresie powinno odbyć się w ciągu najbliższych kilku dni. - Pracujemy jeszcze nad kilkoma zagadniemiani technicznymi - mówi Nancy Pelosi, rzecznik Białego Domu.
Dopóki kongresmeni nie zaakceptują dokumentu, szczegóły zawartego porozumienia nie zostaną ujawnione. Niewykluczone, że krótkoterminowa pomoc trafi tylko do dwóch z trzech wielkich koncernów z Detroit. Ford nie wymaga bowiem natychmiastowego wsparcia. Z kolei General Motors i Chrysler zgłaszały, że minimalna pomoc, jakiej potrzebują do przetrwania najbliższych tygodni, to łącznie 14 mld dolarów.
Ale jak podkreślają obserwatorzy, koncerny mogą się zgłosić po pomoc ponownie w przyszłym roku i w sumie wartość pomocy może przekroczyć wskazywane do tej pory 34 mld dolarów.
[wyimek]34 mld dol. - o taką łączną pomoc starają się trzy wielkie koncerny z Detroit: General Motors, Chrysler oraz Ford[/wyimek]
GM i Chrysler w zamian za pożyczkę przejdą pod nadzór rządu federalnego i będą musiały przedstawić szczegółowy plan uzdrowienia swej sytuacji finansowej. Prawdopodobnie podtrzymany zostanie pomysł stworzenia stanowiska, które określono jako „car motoryzacji”. Miałby on dokładnie kontrolować, na co producenci spożytkują przekazaną im pomoc. Na krótkiej liście kandydatów do tego stanowiska pojawia się Jack Welch, były szef General Electric, oraz Paul Volcker, poprzednik Alana Greenspana na stanowisku szefa Rezerwy Federalnej.
Wciąż nie jest też jasne, czy Kongres nie zażyczy sobie wymiany prezesów Chryslera oraz General Motors. Wiadomo już jednak, że rząd w zamian za pomoc otrzyma udziały w obu koncernach.
– Mam nadzieję, że uda nam się ostatecznie zakończyć prace najpóźniej w środę – stwierdził senator Harry Reid. Dana Perino, rzecznik Białego Domu, potwierdziła, że osiągnięte porozumienie jest do zaakceptowania przez prezydenta. Od razu zaznaczyła, że chodzi o pomoc doraźną. – Nie będzie długoterminowego finansowania, jeśli koncerny nie udowodnią skuteczności w restrukturyzowaniu – stwierdziła.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA