fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie piszą listy w obronie awansów

Ich adresatami są posłowie, którzy będą decydowali, co zrobić z prezydenckim wetem do ustawy sędziowskiej
Głosowanie nad wetem do ustawy o ustroju sądów powszechnych zaplanowano na 16 grudnia. Przypomnijmy, że 27 listopada prezydent odmówił podpisania nowelizacji ustawy sędziowskiej, która odbiera sędziom możliwość poziomego awansowania (awans zawodowy z orzekaniem w starym sądzie). W uzasadnieniu weta podkreślał, że środowisko prosiło go, by tak właśnie zrobił.
Listopadowa odmowa była już drugim wetem w tej samej sprawie. Pierwsza, lipcowa, decyzja prezydenta nigdy się nie doczekała głosowania w Sejmie. Rząd przygotował nowe, niemal identyczne rozwiązania, a Sejm je uchwalił. Teraz sędziowie będą pisać listy, by posłowie poparli weto. To kolejna inicjatywa w obronie korzystnych dla sędziów przepisów. – Będzie to jednak inna akcja – mówi „Rz” sędzia Rafał Puchalski, administrator sędziowskiego forum internetowego.
List skierowany do posłów będzie zawierał podpisy sędziów (imię, nazwisko i stanowisko służbowe). Ma to być niejako list otwarty środowiska do ustawodawcy. Na koniec trafi do wszystkich 460 posłów oraz marszałka Sejmu.
W ten sposób sędziowie chcą pokazać, że mają już dość odbierania im możliwości awansu na obowiązujących dzisiaj zasadach. A są one dla środowiska korzystne. Wystarczy 15 lat pracy i brak kar dyscyplinarnych, aby móc awansować na sędziego wyższej instancji, ale pozostać w starym sądzie. Dla wielu sędziów rejonowych z małych miast to jedyna szansa na awans bez konieczności przeprowadzki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA