fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Jutro Rosz Haszana - zacznie się rok 5769

Szofar
ahuva.com
Święto Rosz Haszana - Żydowski Nowy Rok - rozpocznie się w tym roku 29 września po zmierzchu i potrwa przez dwa dni. To jedno z najważniejszych świąt w żydowskim kalendarzu, rozpoczynające wedle hebrajskiego kalendarza rok 5769.
Dzień ten upamiętnia stworzenia świata i przypomina o sądzie Bożym. Święto to trwa jeden dzień w Izraelu, a dwa dni w diasporze i otwiera ono okres pokuty - Jamim Noraim, trwający do święta Jom Kippur.
W tym dniu naród żydowski staje ze skruchą przed Bogiem, oczekując przebaczenia i miłosierdzia, podczas gdy Szatan przedstawia dowody grzechów Izraela. W tym czasie Bóg otwiera księgi, w których zapisane są wszystkie czyny człowieka, by wydać na niego wyrok. Dlatego składa się napotkanym osobom życzenia: "Abyście byli zapisani na dobry rok". Podczas świąt Żydzi odmawiają dodatkowe modlitwy Musaf, dmie się kilkakrotnie w szofar (róg) - stąd niewłaściwa nazwa Święto Trąbek. W niektórych środowiskach obchodzony jest obrządek taszlich - symboliczne strząsanie do wody swoich grzechów.
Tradycyjne pokarmy świąteczne to: głowa ryby, owcy lub innego zwierzęcia, chleb i jabłko zanurzone w miodzie. Podczas święta nie wolno wykonywać codziennych prac, natomiast synagogę odwiedzają nawet Żydzi obojętni religijnie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA