fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Warren Buffett kupuje akcje Goldman Sachs

Warren Buffett
AFP
Nawet 10 mld dolarów może wydać jeden z najbogatszych ludzi świata na kupno akcji Goldman Sachs. Tymczasem do amerykańskich instytucji finansowych weszło FBI
Co najmniej 5, a może nawet 10 miliardów dolarów wyda Warren Buffett na kupno akcji uprzywilejowanych amerykańskiego banku. Goldmans Sachs chce pozyskać kolejne 5 mld dol. z emisji akcji. To dwa razy więcej, niż planowano wcześniej.
Gotowość Buffetta do wsparcia Goldman Sachsa ucięła ostatecznie spekulacje na temat przyszłości banku, jego aktywów i strat, które poniósł na rynku kredytów hipotecznych. GS jeszcze rok temu zachwycał rynek zyskiem i wypłacał rekordowe bonusy pracownikom i prezesom. Tymczasem od początku ubiegłego tygodnia, kiedy to kryzys finansowy wybuchł ze zdwojoną siłą, akcje GS straciły 19 proc. Wczoraj jednak, po informacjach o ofercie Buffeta, odbiły i na zamknięciu notowań w Nowym Jorku zyskiwały 6,36 proc.
5 mld dolarów chce pozyskać Goldman Sachs z planowanej emisji akcji Buffet zdecydował się na to posunięcie dosłownie w ostatniej chwili. Na udziały w GS ogromną ochotę miał japoński bank Mitsui Sumitomo Financial Group, który planował zainwestowanie 2,5 mld dol. Japończycy jednak nie zniechęcili się porażką i nadal zamierzają wesprzeć GS kwotą miliarda dolarów. Te wszystkie fundusze nie zmienią jednak faktu, że Goldman Sachs przestał być elitą świata finansów i nie będzie już bankiem inwestycyjnym, tylko będzie musiał ”zniżyć się” do przyjmowania depozytów, bo tylko w ten sposób jest w stanie dzisiaj zapewnić trwały dostęp do gotówki, ułatwiając sobie jednocześnie korzystanie ze wsparcia Fedu. Mimo że sytuacja na rynku nieco się uspokoiła, władze USA zamierzają wyjaśnić, jak mogło dojść do obecnego krachu. FBI otrzymała polecenie zbadania, czy w przypadku Fannie Mae, Freddie Mac, AIG albo Lehman Brothers nie doszło do nadużyć. Dochodzenie będzie prowadzone także w celu wyjaśnienia roli, jaką odegrali prezesi tych instytucji. FBI zbada, czy bankierzy świadomie wprowadzali w błąd inwestorów, udzielając nieprawdziwych informacji dotyczących kondycji kierowanych przez siebie instytucji. Jak poinformował dyrektor FBI Frank Muller, dochodzenia są już przeprowadzane w 20 bankach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA