fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polnord: czas na Białoruś

Prokom Investments we wrześniu wciąż dokupuje akcje Polnordu. Fundusz Ryszarda Krauzego ma już ich prawie 52 proc. Niecałe 7 proc. należy do Templeton Asset Management Ltd.
Rzeczpospolita
Firmy ratują się przed spowolnieniem w kraju. Zamiast na wciąż niepewnej Ukrainie spółka chce budować na Białorusi
– Zaczynamy interesować się Białorusią. Są tam ogromne możliwości i powoli otwiera się żelazna kurtyna – mówi „Rz” Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu. – Jest bardzo przychylna atmosfera rządu i chcemy z tego skorzystać. Obiecujemy sobie dużo po tym rynku. Był tam już nasz przedstawiciel. Mamy już lokalnego partnera biznesowego. Na początku października jedziemy na konkretne rozmowy – zapowiada.
Jak mówi Ciurzyński, na Białorusi brakuje wszystkiego: powierzchni mieszkaniowych, biurowych, handlowych, hoteli. Spółka bada teraz możliwość uruchomienia projektów z różnych sektorów rynku nieruchomości. – Jeżeli się zdecydujemy, to ruszymy już w przyszłym roku – zapowiada prezes Polnordu. Jacek Bielecki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich, uważa jednak, że polityczne ryzyko inwestowania na Białorusi jest jeszcze zbyt duże. Dodaje, że kilku polskich deweloperów przygląda się temu rynkowi i ma plany inwestycyjne. – Na razie jednak niewiele z nich wychodzi – mówi Bielecki.
– Tam potencjalnie można więcej zarobić niż np. na południu Europy, ale i ryzyko jest wciąż większe – potwierdza Michał Sztabler, analityk DM PKO BP. – Zresztą jak zawsze przy inwestycjach na wschód od Polski. Za Polnordem przemawia jednak doświadczenie spółki w Rosji. Białoruski rynek jest dość specyficzny, ale i pod wieloma względami podobny do rosyjskiego. Jeśli Polnord poradzi sobie z procedurami, może tam sporo zarobić – dodaje. Michał Sztabler podkreśla, że na Białorusi ciągle nie ma zbyt wielu zagranicznych konkurentów w branży deweloperskiej. Do tego lokalne firmy są dość słabe, zwłaszcza technologicznie. Istotnie Polnord, poza Polską, najmocniej obecny jest w Rosji. Realizuje tam siedem projektów, nad dwoma kolejnymi pracuje (budynek mieszkalny w Moskwie i biurowiec w Kaliningradzie). W przypadku moskiewskiego projektu partnerem spółki ma być urząd miasta. Deweloper, w zamian za przekazane grunty, po wybudowaniu odda miastu część mieszkań. W drugim kwartale tego roku już 35 proc. wyniku finansowego grupy Polnord pochodziło z Rosji. W przyszłym roku ten udział ma dojść do 40 proc. Rosyjskie projekty Polnordu warte są ok. 200 mln dolarów. Jednocześnie Polnord cały czas obserwuje rynek ukraiński. – Tam ryzyko jest dziś większe niż na Białorusi. Weryfikujemy swoje plany i na razie nie przewidujemy wejścia na ukraiński rynek – mówi. Zapewnia przy okazji, że ostatnie problemy w rosyjskim sektorze finansowym nie mają wpływu na popyt na mieszkania czy powierzchnie biurowe. Spółka w Rosji cały czas nie schodzi poniżej 40-proc. rentowności brutto, a w Polsce czasami trudno jej utrzymać 20 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA