fbTrack

Biznes

Przyszłość Europy w rękach młodych

Przygotować się do wejścia w świat wielkiej polityki i biznesu. O tożsamości i wartościach europejskich, stosunkach z Rosją, wizji Unii Europejskiej, znaczeniu solidarności i roli młodych ludzi we współczesnym świecie rozmawiali uczestnicy Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, które już po raz trzeci towarzyszyło Forum Ekonomicznemu w Krynicy
W tegorocznym spotkaniu młodych liderów w Nowym Sączu uczestniczyło ponad 200 przedstawicieli organizacji politycznych, pozarządowych, społecznych i gospodarczych z ponad 30 krajów. - Nie wiemy, jaka będzie Europa. Jej przyszłość będzie zależeć od młodzieży. Jeśli jednak będzie to taka młodzież jak na Forum Młodych Liderów, to dla Europy zrobimywszystko, czego ona potrzebuje - mówiła do uczestników spotkania Dalia Grybauskaite, komisarz UE ds. polityki budżetowej.
Nowosądeckie forum to dla młodych ludzi okazja do spotkań i dyskusji z przedstawicielami świata polityki i biznesu - gośćmi forum w Krynicy, którzy chętnie zaglądają do Nowego Sącza. Podczas tegorocznych spotkań najbardziej burzliwa dyskusja wybuchła w trakcie debaty o stosunkach Unii Europejskiej z Rosją. Młodzi ludzie bardzo żywo zareagowali na wystąpienie Sergieja Markowa, doradcy prezydenta Putina, który poinformował, że Rosja wprowadza w Czeczeni demokrację. - Dyskusja trwała ponad dwie i pół godziny i kontynuowana była w kuluarach. Zaangażowali się w nią wszyscy, zarówno młodzież z Gruzji i Rosji, jak i przedstawiciele Europy Zachodniej i Południowej - opowiada Sergiusz Kieruzel z Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw, jednego z organizatorów forum. Dodaje, że ciekawie było także podczas panelu poświęconego polityce spójności UE, gdzie wypowiadały się m.in. Grażyna Gęsicka i Zyta Gilowska, czy podczas debaty na temat wspólnej polityki UE. Przyciągał nie tylko temat, ale przede wszystkim fakt, że wśród panelistów byli m.in. Aleksander Milinkiewicz, Aleksander Kwaśniewski czy Giorgi Baramidze. Ciekawym doświadczeniem było także spotkanie z ludźmi biznesu, którzy opowiadali, jak osiągnąć sukces. Tu furorę zrobił Reinhard Selten, laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii, którą otrzymał m.in. wraz z Johnem Nashem (bohaterem filmu "Piękny umysł"). Dużą atrakcją była także możliwość rozmowy z wiceprezesem IBM Robertem Sutorem. - Dla mnie najważniejsza była możliwość spotkania z politykami, do których we własnym kraju nie mam dostępu. W dodatku mogliśmy pytać ich, o co chcemy - podkreślał Alieksandar Karsten z Białorusi. - Dla mnie z kolei forum to najlepszy sposób na kreowanie przyszłej Europy - stwierdził Jorge Andersson ze Szwecji. Choć poważne debaty o najistotniejszych problemach i wyzwaniach współczesnej Europy zdominowały tegoroczne forum w Nowym Sączu, młodzi ludzie znaleźli czas na mniej oficjalne spotkania. Mieli okazję zaprezentować swoje narodowe potrawy i porozmawiać o kulturze, zwyczajach i historii swoich krajów. Takie nieformalne, przebiegające w przyjaznej atmosferze spotkania pomagają się lepiej poznać i nawiązać międzynarodowe znajomości i przyjaźnie. To będzie procentować w przyszłości. A jak będzie wyglądało przyszłoroczne forum? - Chcemy zwiększyć liczbę uczestników. W tym roku mieliśmy zgłoszenia od 500 osób, a mogliśmy zaprosić jedynie 200. Zamierzamy także zwiększyć ilość warsztatów, na których dochodzi do najciekawszych, bezpośrednich dyskusji. Być może uda się na nich wypracować konkretne idee i rozwiązania, które potem będą wcielane w życie. Chcemy zostać prawdziwym młodym Davos - snuje plany na przyszłość Sergiusz Kieruzel. Jedno jest pewne. Za rok przewodnim tematem znowu będzie Europa.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL