fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sawicki: za miesiąc projekt ustawy reformującej KRUS

Marek Sawicki
Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Założenia ustawy reformującej KRUS mają być przedstawione rządowi w przyszłym tygodniu. Za miesiąc gotowy będzie projekt ustawy - poinformował w Sygnałach Dnia minister rolnictwa Marek Sawicki.
Porozumienie w sprawie rolniczych ubezpieczeń między PSL a Platformą Obywatelską zawarte zostało na wczorajszym spotkaniu klubu PSL z premierem Donaldem Tuskiem.
Ustawa o KRUS ma w założeniu uszczelnić system ubezpieczeń rolniczych. Według Marka Sawickiego ustawa reformująca wyeliminuje możliwość ubezpieczania się w KRUS-ie przez osoby nie związane z rolnictwem.
- Chcę wyraźnie podkreślić, że będą zróżnicowane, wyższe składki dla gospodarstw dużych, dochodowych, mających dochody przede wszystkim, a nie związane tylko i wyłącznie z wielkością gospodarstwa - zapewnił minister.
Minister podkreślił, że po raz pierwszy rolnicy dwuzawodowcy będą mogli być potraktowani jako normalni obywatele. "W chwili obecnej rolnik dwuzawodowy, ten na 3-5 hektarach, kiedy zarobi poza swoim gospodarstwem 2755 złotych, wypada do ZUS-u na wysoką składkę, na którą z tego zarobionego grosza go po prostu nie stać. Najczęściej pozostaje w szarej strefie. My chcemy łączyć dochody z gospodarstwa i działalności pozarolniczej i tę grupę dwuzawodowców utrzymywać także w rolniczym systemie ubezpieczeń, oczywiście także na zróżnicowanej składce; w przyszłości także z gwarancjami wyższych uposażeń emerytalno-rentowych. Chcemy skończyć z tą niesprawiedliwością, że kiedy rolnik idzie do pracy, przechodzi automatycznie na składki ZUS-u, ale w momencie, kiedy traci tę pracę, to niestety zasiłku dla bezrobotnych nie otrzymuje" - tłumaczył Sawicki.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA