fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Zabawne skutki trzęsienia ziemi

Życie Warszawy
Amerykański nastolatek przenosi się w czasie i pomaga legendarnemu władcy ocalić tron
Był sobie dobry król, który miał drużynę oddanych mu wojów. Razem walczyli z siłami zła i szukali świętego Graala. Skąd my to znamy? Oczywiście z historii o królu Arturze i dzielnych rycerzach Okrągłego Stołu. Niewiele mitów zrobiło równie imponującą karierę w europejskiej i światowej kulturze, jak arturiańska opowieść. Legenda, która powstała w VI – VII wieku na Wyspach Brytyjskich, nieustanne inspiruje pisarzy i filmowców.
W 1889 roku Mark Twain napisał na jej kanwie pełną humoru powieść historyczno-fantastyczną „Jankes na dworze króla Artura” (pierwsze wydanie w Polsce pojawiło się w 1936 roku), w której zwyczajny Amerykanin przez przypadek przenosi się w czasy panowania władcy Camelotu. I nieustannie wpada w tarapaty. Książkę Twaina ekranizowano już wielokrotnie. W tych adaptacjach tytułowy Jankes zamieniał się m.in. w astronautę, kobietę lub śpiewającego mechanika samochodowego.
W nakręconym w 1995 roku filmie przygodowym „Chłopak na dworze króla Artura” Michaela Gottlieba głównym bohaterem jest 14-letni Calvin Fuller (Thomas Ian Nicholas). Chłopiec gra w drużynie baseballowej tzw. małej ligi. Pewnego dnia, podczas niezwykle ważnego meczu, następuje trzęsienie ziemi. W ten sposób Calvin trafia do przeszłości i poznaje legendarnego władcę (Joss Ackland).
Okazuje się, że Arturowi grozi niebezpieczeństwo. Lord Belasco (Art Malik) chce króla zdetronizować. W tym celu oskarża Calvina o udział w spisku przeciwko monarsze i wyzywa go na pojedynek. Wydaje się, że chłopak nie ma szans, ale dzięki sprytowi i pomysłowemu wykorzystaniu odtwarzacza płyt kompaktowych, który udało się zabrać Calvinowi z czasów współczesnych, Belasco sromotnie przegrywa. Zwycięstwem nastolatka zachwycona jest Katey (Paloma Baeza), córka Artura. Obiecuje pomóc nastolatkowi w powrocie do teraźniejszości i pokazuje sekretną komnatę z księgami czarnoksiężnika Merlina (Ron Moody). Jednak królewski mag wyprawi chłopca z powrotem w XX wiek tylko pod jednym warunkiem – jeśli pomoże władcy Camelotu rozprawić się ze wszystkimi przeciwnikami czyhającymi na jego życie. Calvina czeka więcej pojedynków...
Efektowna komedia dla całej rodziny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA