fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Eksperyment z Elfriede Jelinek

Coraz głośniej się mówi o teatrze bydgoskim kierowanym przez Pawła Łysaka. Kolejne tamtejsze przedstawienie zostanie pokazane na scenie Teatru Studio.
Tekst „O zwierzętach” autorstwa Elfriede Jelinek zainspirowała sprawa austriackiej sieci burdeli, w których pracowały kobiety z Europy Wschodniej. Z ich usług korzystali ludzie świata polityki, mediów i biznesu. Dla Jelinek te fakty były materiałem, z którego zbudowała przejmującą opowieść o kobietach traktowanych i postrzegających siebie jak towar.
Reżyser polskiej prapremiery „O zwierzętach” Łukasz Chotkowski w swojej interpretacji poszedł za wskazówkami Jelinek, z którą w trakcie przygotowywania spektaklu prowadził korespondencję. W jednym z e-maili autorka napisała: „Używam języka jako tworzywa do komponowania, a więc komponuję słowami, melodia języka jest w moim pisarstwie najważniejsza. U mnie aktor musi najpierw w ogóle stworzyć sobie postać z tekstu, z pomocą reżysera”.
Chotkowski stworzył minimalistyczne przedstawienie, w którym aktorki swobodnie zmieniają role katów i ich ofiar i pozwalają w pełni wybrzmieć brutalności języka opowiadanych historii.
Podczas prezentacji będzie można kupić książkę, wydaną przez Teatr Polski, z dwiema najnowszymi sztukami Jelinek i rozmową z autorką.
dramat Elfriede Jelinek, reż. Łukasz Chotkowski, wyk. Beata Bandurska, Dominika Biernat, Marta Ścisłowicz
Teatr Studio, PKiN, pl. Defilad 1, bilety: 32 zł, rezerwacje: tel. 022 656 69 41, środa (11.06), godz. 19
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA