fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Inwestorzy są obojętni na wyniki głosowania

Bloomberg
Wstępne wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich, wedle których reelekcję wywalczył Andrzej Duda, nie miały wyraźnego przełożenia na sytuację na polskim rynku kapitałowym.

Notowania akcji na GPW, a także złotego i obligacji skarbowych Polski, były w poniedziałek zgodne z globalnymi tendencjami. „Wstępne wyniki zapowiadają utrzymanie status quo w krajowej polityce gospodarczej i jako takie są neutralne z rynkowego punktu widzenia" – wyjaśnili w raporcie ekonomiści z banku PKO BP. Takie oceny wstępnych danych PKW, wedle których Andrzej Duda zdobył w niedzielę 51,2 proc. głosów, a kontrkandydat Rafał Trzaskowski 48,8 proc., dominują wśród analityków.

Ekonomiści z banku Millennium oceniają, że na krótką metę zwycięstwo Dudy może być z perspektywy inwestorów pozytywną informacją. „Rząd może liczyć na dobrą współpracę z Prezydentem, co powinno zapewnić sprawne realizowanie polityki gospodarczej. To wyeliminuje czynnik niepewności politycznej, który mógłby towarzyszyć ewentualnej wygranej Rafała Trzaskowskiego" – napisali w komentarzu. Konrad Ryczko, analityk walutowy z DM BOŚ, zwrócił jednak uwagę na to, że zwycięstwo prezydenta Warszawy i związany z tym wzrost politycznej niepewności nie był w notowaniach polskich aktywów dyskontowany. A skoro tak, to trudno oczekiwać, aby teraz ten scenariusz był z cen aktywów wymazywany.

Czytaj także:  Dobre nastroje w USA. Nasdaq z nowym rekordem

Analitycy z Millennium podkreślają, że na dłuższą metę reelekcja Dudy może mieć pewne negatywne implikacje rynkowe. „Czynnikiem niepewności pozostaną relacje Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście sporu o wymiar sprawiedliwości. Jeśli pozostaną trudne, może to stanowić ograniczenie w trakcie negocjacji nad nowym unijnym budżetem, który może zostać uwarunkowany oceną stanu praworządności" – tłumaczą.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA