fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Duży i Mały Dong dla dziecięcych bestsellerów

Rzeczpospolita
Najlepsze książki 2007. Nagrodę IBBY przyznają też dzieci. W tym roku dostała ją seria Rafała Kosika „Felix, Net i Nika”
Wczoraj po raz 17. Fundacja Świat Dziecka i Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Young People) wyróżniła najlepsze książki dla dzieci spośród tych, które ukazały się w polskich księgarniach w ubiegłym roku.
Nagrodę tzw. Dużego Donga otrzymało pięć książek: „Szukając Alaski” Johna Greena (dla dzieci powyżej 14 lat), „A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź” Janoscha (od 4 lat), „Dziesięć stron świata” Anny Onichimowskiej (powyżej 12), „Pompon w rodzinie Fisiów” Joanny Olech (od 8) oraz „Czarno na białym i biało na czarnym” Marcina Brykczyńskiego z ilustracjami Janusza Stannego (od 4 lat).
Szczególnie ciekawa i jak dotąd mało opisywana w prasie jest powieść Johna Greena „Szukając Alaski”. Nie bez powodu porównuje się do „Buszującego w zbożu” Salingera. 20-letni autor bardzo szczerze sportretował tu dwie grupy amerykańskich nastolatków – kontestujących, inteligentnych „odmieńców” i trochę gardzących nimi bogatych i „pustych jak wydmuszka” rówieśników. Główny bohater Miles próbuje przestawać z pierwszą z nich. To książka dla tych młodych, którzy poszukują odpowiedzi na najważniejsze pytania: o lojalność, przyjaźń, miłość.
Mały Dong jest nagrodą szczególne cenioną przez wydawców, bo przyznają ją dzieci. Otrzymała ją popularna seria „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika dla dzieci powyżej 10 lat. W ubiegłym roku ukazał się jej czwarty tom: „Felix, Net i Nika oraz pułapka nieśmiertelności”. Tytułowi bohaterowie są zwykłymi dziećmi z warszawskiego gimnazjum. Ale mają niezwykłe charaktery, umiejętności, zainteresowania i... kłopoty, w jakie wspólnie wpadają. Ich przygody są komentowane przez czytelników na specjalnym forum internetowym. Seria ma też swoje fankluby, oficjalny na: [link=http://www.fnin.eu]www.fnin.eu[/mail], i wiele nieoficjalnych (np. [link=http://www.felixnetinika.fora.pl]www.felixnetinika.fora.pl[/mail]).
„Książkę uhonorowano za zaskakującą fabułę, humor, realia komputerowe i ciekawe opracowanie graficzne – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. – Dorosły czytelnik doceni tu kreatywność małych bohaterów i serdeczność więzów, jakie między nimi istnieją”. Naszej felietonistce Joannie Olech gratulujemy Dużego Donga. Dział „Stylu życia”
[i]John Green SZUKAJĄC ALASKI Znak, Kraków 2007
Joanna Olech POMPON W RODZINIE FISIÓW Znak, Kraków 2007
Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz pułapka nieśmiertelności Powergraph 2007[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA