fbTrack

Kultura

Drewniany skarb Małopolski

Rzeczpospolita
Kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Lachowicach został wzniesiony stosunkowo niedawno, bo u schyłku XVIII wieku, ale należy do najciekawszych małopolskich zabytków sakralnych. Jest bowiem przykładem wyjątkowego mariażu kilku stylów – od gotyku po barok.
Został wzniesiony na przełomie lat 80. i 90. XVIII w. na miejscu kaplicy cmentarnej. Do tradycji gotyckiej nawiązuje wysmukła bryła nawy i prezbiterium z dachami pokrytymi gontem. Także zrębowa konstrukcja: bale układane były jeden na drugim, bez użycia gwoździ. Do nawy dobudowano wysoką, masywną wieżę z tzw. izbicą, czyli pięterkiem dzwonowym. Wieżę wieńczy baniasty hełm – akcent barokowy.
Ciekawym, bardzo malowniczym, ale i praktycznym elementem są parterowe podcienia dookoła kościoła, nazywane sobotami. Budowano je bowiem z myślą o schronieniu dla wiernych z odleglejszych wiosek, którzy na niedzielne nabożeństwo przybywali już poprzedniego dnia, czyli w sobotę. W środku na uwagę zasługują zwłaszcza dekoracja i cenne ołtarze. Ściany pokryte są iluzoryczną polichromią, która „udaje” wnętrze murowanego kościoła, z namalowanymi kolumnami, sklepieniami i gzymsami.
Pomiędzy nawą a prezbiterium znajduje się charakterystyczna podwójna tęcza. U góry, na belce tęczowej, umieszczona jest figura Chrystusa na krzyżu, niżej, po bokach, rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty. Na sklepieniu w prezbiterium znajduje się wizerunek Niepokalanej, wzorowany na dziele hiszpańskiego artysty Bartolomeo Murillo. W ołtarzu głównym można podziwiać XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Maria prawą ręką wskazuje na Jezusa, którego trzyma na lewej ręce. Hodegetria, albo Przewodniczka, to jedno z najczęściej spotykanych przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Według tradycji pierwszą ikonę Bogurodzicy z Dzieciątkiem namalował św. Łukasz Ewangelista. Trafiła ona do klasztoru Hodegon w Konstantynopolu, od którego pochodzi jej nazwa. 10.00 – 18.00 Kościół dostępny dla zwiedzających 14.00 – 17.00 „Ptaszki stryszawskie” – pokaz rzeźbienia zabawek drewnianych i warsztaty 14.00, 15.00 Po kościele oprowadza ksiądz proboszcz Władysław Wąsik 17.00 Koncert zespołu Musica Antiqua Polonia. Na mechanicznych, dziewięciogłosowych organach z II połowy XVIII w. zagra Wacław Golonka. Soliści: Katarzyna Wiwer-Monita – sopran, Marcin Wolak – bas, Violetta Szopa-Tomczyk – skrzypce 15.00 – 17.00 Koło gospodyń wiejskich zaprasza na degustację potraw regionalnych 11.00, 15.00, 17.00 Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem 16.00 Koncert muzyki folkowej i religijnej w wykonaniu kwartetu z Zawoi Rodzinna Kapela Bugajskich 14.00 – 16.00 Koło gospodyń wiejskich zaprasza na degustację potraw regionalnych Księga urodzeń i chrztów: „Liber Natorum Ecclesiae Lachowicensis ab anno 1822 ad annum 1833” Do dyspozycji przewodniki dostępne w punkcie informacyjnym MDDK
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL