Pracownik pracuje w systemie zmianowym przewidującym trzy zmiany od 6 do 14, od 14 do 22 i od 22 do 6. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku (wszystkie soboty i niedziele są wolne). W tygodniu pracował na trzecią zmianę (22–6). Polecono mu świadczenie dodatkowej pracy w sobotę od 20 do 7 w niedzielę. Jak tę pracę należy rozliczyć? Czy powinniśmy udzielić za nią jednego czy dwóch dni wolnych? Czy poza dniami wolnymi pracownikowi jeszcze coś przysługuje? – pyta czytelnik.
Pracownik czytelnika przepracował dodatkowo łącznie 11 godzin. Z tego pierwsze dwie to nadgodziny dobowe, kolejne osiem to praca w dniu wolnym, a ostatnia to najprawdopodobniej godzina przepracowana w niedzielę. Pracownik powinien za to dostać dwa dni wolne. Ewentualnie zamiast udzielać jednego z nich (za niedzielę) można mu wypłacić ekstrawynagrodzenie. Poza tym trzeba mu zrekompensować dwie godziny nadliczbowe (dodatkiem do pensji lub czasem wolnym).
Co z tą dobąTo, że pra...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.