fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rośnie leasing w sektorze budowlanym

Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki
Firmy leasingowe chcą wykorzystać rozpoczynający się okres koniunktury w budownictwie.

Według prognoz Związku Polskiego Leasingu, rynek maszyn i urządzeń ma w tym roku wzrosnąć o 18 proc. w porównaniu z ubiegłym. Już w pierwszym kwartale tego roku leasing tego sektora przekroczył wartość 3,4 mld zł i zwiększył się o 12,8 proc. Motorem wzrostu były maszyny rolnicze finansowane pożyczką inwestycyjną oraz leasing maszyn do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, a także – w znacznym stopniu - leasing sprzętu budowlanego. Ten ostatni będzie teraz napędzany odbiciem w budownictwie kubaturowym, budową dróg oraz inwestycjami infrastrukturalnymi na kolei. Według Związku Polskiego Leasingu, już w 2014 roku wzrost wartości finansowania maszyn budowlanych zwiększył się w ujęciu rocznym o przeszło połowę.

Nowe oferty skierowane do sektora budowlanego zaczynają wprowadzać banki. - Stworzyliśmy zupełnie nową, dedykowaną dla tego sektora ofertę finansowania. Między innymi wprowadziliśmy procedurę uproszczoną zarówno przy pożyczce, jak i leasingu – mówi koordynator ds. sektora maszyn i urządzeń w BZ WBK Leasing, Piotr Klimczak.

Wydanie decyzji o finansowaniu może być skrócone nawet do kilku minut. Dla transakcji do 500 tys. zł formalności ograniczono do minimum. Wystarczą dane rejestrowe oraz oświadczenie o uzyskiwanym przychodzie i dochodzie. - By uzyskać finansowanie, przedsiębiorcy nie muszą przedstawiać rozliczenia PIT lub CIT czy faktur z kontrahentami – podkreśla Klimczak.

BZ WBK Leasing spodziewa się, że najbliższy rok przyniesie kilkunastoprocentowy wzrost dla segmentu środków trwałych w sektorze budowlanym. Motorem napędzającym wzrost inwestycji będą kolejne nakłady w sektorze energetycznym, kolejowym oraz w budownictwie drogowym. Dodatkowo efekt będzie wzmacniany przez utrzymujący się niski poziom stóp procentowych. - Przedsiębiorcy są bardziej skłonni do inwestycji, tym bardziej, że będą mieć możliwość skorzystania z programów unijnych w perspektywie 2014 – 2020 – twierdzi dyrektor zarządzający ds. strategii rynkowej w BZ WBK Leasing, Tomasz Sudaj.

Swoją ofertę dla sektora budowlanego ma także EFL. Dzięki współpracy z dostawcami sprzętu budowlanego, przygotowana została propozycja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z tego sektora.

Według danych ZPL, coraz większym zainteresowaniem wśród klientów sektora budowlanego cieszy się oferowana przez firmy leasingowe pożyczka. Wzrost wartości aktywów sfinansowanych w taki właśnie sposób wyniósł w 2014 roku 25,9 proc. wobec 16,9 proc w roku 2013. Maszyny i urządzenia (łącznie z IT) w ubiegłym roku  stanowiły prawie trzy czwarte aktywów sfinansowanych pożyczką. Z kolei udział finansowania pożyczką sprzętu budowlanego w całym segmencie maszyn i urządzeń wyniósł w roku ubiegłym 8 proc.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA