fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Fiskus stara się oddać szybko PIT dużym rodzinom

Fotorzepa, Robert Gardzinski
Rodziny wielodzietne powinny dostać zwrot podatku w miesiąc.

Naczelnikom urzędów skarbowych zalecono dokonywanie zwrotu PIT dla dużych rodzin w ciągu 30 dni od złożenia zeznania – zapewnia minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 32 384/2015. Podkreśla, że krótszy termin nie koliduje z przepisami.

W interpelacji zapytano o perypetie rodziców opisane w „Rzeczpospolitej" z 20 kwietnia br. Minister finansów obiecał bowiem już w sierpniu 2014 r., że duże rodziny, które złożyły PIT elektronicznie dostaną zwrot podatku szybciej niż inni. Nie będą musiały czekać trzy miesiące, ale maksymalnie 30 dni. Okazało się jednak, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa. W ślad za obietnicami ministra nie poszły bowiem zmiany w ordynacji podatkowej, która nakazuje oddać nadpłacony PIT w ciągu trzech miesięcy. Urzędy nie wiedziały o krótszym terminie oddawania nadpłat, a osobom, które się upominały o pieniądze kazały składać dodatkowe wnioski o przyspieszenie zwrotu z powołaniem na trudną sytuację materialną.

Minister finansów nie wycofuje się jednak ze swoich deklaracji. Zarzeka się, że dyrektorzy izb skarbowych i naczelnicy urzędów zostali poinformowani o nowych uprawnieniach rodzin wielodzietnych. Polecono im też sprawne zorganizowanie procesu zwrotu nadpłat.

Minister powołał się na pismo nr AP9.842.1.2015.MHW, w którym zalecił dokonywanie zwrotu nadpłat w ciągu 30 dni od złożenia elektronicznego PIT osobom spełniającym warunki określone w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Podkreślił, że system informatyczny posiadany przez skarbówkę umożliwia bieżące monitorowanie zeznań złożonych drogą elektroniczną, w których wykazano nadpłatę podatku wynikającą z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania przynajmniej trojga dzieci. System automatycznie wskazuje osoby, które obsługiwane są w preferencyjny sposób.

Nie koliduje to z przepisami, zgodnie z którymi nadpłata jest zwracana do trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania. Jest to termin maksymalny, natomiast ustawodawca nie wprowadza żadnego minimalnego.

Minister zapewnił też, że posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy nie odliczają ulgi na trójkę dzieci mogą uzyskać analogiczną preferencję. Muszą tylko zawiadomić urząd skarbowy o posiadaniu Karty. Ewentualne nieprawidłowości należy wyjaśniać we właściwym urzędzie skarbowym bądź w organie nadzoru jakim jest izba skarbowa.

Przypomnijmy, że w zeznaniu za zeszły rok rodzice mieli większe szanse na odzyskanie podatku, obowiązują bowiem nowe zasady rozliczania ulgi na dzieci. Korzystają z nich także ci, którzy mają za niski podatek, aby ją w całości odliczyć. Wzrosła też kwota ulgi. Wprawdzie na pierwsze i drugie dziecko można odpisać nadal po 1112 zł, ale już na trzecie 2000 zł (poprzednio 1668 zł), a na czwarte i kolejne 2700 zł (wcześniej 2224 zł).

Pamiętajmy też, że skarbówka może zweryfikować zeznanie za zeszły rok nawet w 2020 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA