fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekko rośnie optymizm konsumentów

Niemcy nie dość, że są wyjątkowo przekonani do potencjału swojego kraju, to generalnie są na tle europejskich narodów największymi optymistami.
Bloomberg
Nasi zachodni sąsiedzi jako jedyni lepiej oceniająna 2015 r. perspektywy rozwoju gospodarczego kraju niż własnego gospodarstwa domowego.

Niemcy nie dość, że są wyjątkowo przekonani do potencjału swojego kraju, to generalnie są na tle europejskich narodów największymi optymistami. Z prowadzonego od kilku lat badania Observatoire Cetelem wynika, że na 2015 r. perspektywy gospodarcze swojego kraju oceniają na 6,4 pkt w dziesięciopunktowej skali. Wynik jest też lepszy o 0,1 pkt niż rok temu.

Tylko nieznacznie gorzej wypowiadają się na temat potencjału własnego gospodarstwa domowego, dając mu średnio 6,3 pkt, 0,2 pkt więcej niż w 2014 r.

Niemcy na tle Europejczyków są fenomenem, długo byli nim także Polacy. Gdy w kryzysowych latach, np. 2008 czy 2009, wskaźniki optymizmu konsumentów wszędzie spadały, u nas oceny wciąż były wysokie. Taki stan nie mógł się utrzymywać w nieskończoność i oceny zaczęły spadać. Dzisiaj zajmujemy miejsce nawet poniżej europejskiej średniej, która dla perspektyw krajów wynosi na 2015 4,6 pkt.

W Polsce ocena to skromne 4,4 pkt. Ale jeśli chodzi o tempo w...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA