fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rekolekcje na ulicy. Misteria Męki Pańskiej

Ziemowit Howadek jako Jezus Chrystus podczas Misterium Męki Pańskiej
materiały prasowe
Od Ostatniej Wieczerzy po ukrzyżowanie i złożenie w grobie. Sceny z życia Chrystusa będzie można obejrzeć w polskich miastach czy sanktuariach.

Misteria Męki Pańskiej są do wielu lat wystawiane w Niedzielę Palmową lub poprzedzającą ją sobotę. Chce je oglądać coraz więcej osób.

Jedno z większych przedstawień - jak je reklamują organizatorzy - odbędzie się dziś na Cytadeli Poznańskiej.- To największe plenerowe przedstawienie pasyjne w Europie - zapewniają.

Spektakl, jak w latach ubiegłych poprzedzi msza św. w kościele Salezjanów na Winogradach. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17. Po nim wierni wraz z oraz aktorzy pójdą na Cytadelę, gdzie o godz. 19 - na placu pod Dzwonem Pokoju - rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej 2015.

W tegorocznym przedstawieniu pojawią się dwaj nowi aktorzy. Jeden z nich będzie ciemnoskóry. Tegoroczne Misterium Męki Pański dedykowane jest pamięci św. Jana Bosko, założyciela Salezjanów. W tym roku przypada jubileusz 200-lecia jego narodzin.

Podczas sceny Zmartwychwstania pojawi się Jan Paweł II, a w czasie Ostatniej Wieczerzy widzowie podzielą się chlebem. Specjalnie na tę okazję upieczonych zostanie tysiąc sztuk chleba. Wstęp na Misterium Męki Pańskiej jest bezpłatny. Przyjść może każdy.

Z kolei w niedzielę Misterium będzie wystawione w bydgoskiej Dolinie Śmierci. Tam widowisko jest pokazywane od 2001 roku.

Co roku jest pisany nowy scenariusz. Hasło tegorocznej odsłony to "Non abbiate paura", czyli "Nie lękajcie się". Są to słowa Papieża- Polaka wypowiedziane podczas jego pierwszej Mszy św. na placu św. Piotra w 1978 roku. - Słowa te są myślą przewodnią tegorocznego misterium i są zaproszeniem, by odnaleźć odwagę pójścia za Jezusem, który powstał z martwych i żyje, porzucić lęk i otworzyć się na Miłość – mówią organizatorzy misterium.

Podkreślają że wykorzystają fragmenty przemówień Jana Pawła II, które są odpowiedzią na różne dylematy współczesnego świata. - Poprzez przeżycie misterium, czyli wejście w Tajemnicę, zapraszamy do tego, by otworzyć się na wezwanie do nawrócenia i głoszenia Dobrej Nowiny – że Bóg nie umarł, żyje pośród nas i wciąż zaprasza do tego, by porzucić lęk, przyjmując Miłość – tak jak uczynił to św. Jan Paweł II – dodają.

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy będzie wystawione dwukrotnie: o godz. 16 i 20. Wstęp bezpłatny.

W Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek misterium będzie wystawione w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. - Misterium ma charakter nie tylko widowiska, ale przede wszystkim modlitewny - podkreśla o. Piotr Reizner OFMConv, kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej w rozmowie z KAI.

Po raz pierwszy kalwaryjskie misterium zostało pokazane dokładnie 20 lat temu - w 1995 roku. Od samego początku w biblijne postacie wcielają się mieszkańcy Kalwarii, Przemyśla i okolicznych miejscowości. - W tym roku jest sporo nowych aktorów, którzy przejęli pałeczkę od swoich ojców albo znajomych" – mówi ojciec Reizner. Przyznaje, że scenariusz od lat jest podobny, ponieważ opiera się na przekazach z Ewangelii.

Misterium rozpocznie się o godz. 12.30 przy kaplicy Domku Matki Bożej na dróżkach kalwaryjskich. Poprzedzi je o godz. 11. msza św. z poświęceniem palm. Druga okazja uczestniczenia w misterium będzie w Wielki Piątek w samo południe. Po zakończeniu w kościele rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej.

Do jednego z najciekawszych należą misteria kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej w Małopolsce, które wystawiane są już od przeszło 300 lat. To dzięki nim Kalwaria zyskała rozgłos nie tylko w Polsce.

Co roku w Wielkim Tygodniu do Kalwarii przyjeżdżają tłumy wiernych. Chwalebne Misterium Pańskie rozpoczyna się w Niedzielę Palmową i trwają do Wielkiego Piątku. Kalwaryjscy przewodnicy i alumni bernardyńskiego seminarium duchownego w strojach z epoki odgrywają ewangeliczne sceny opisujące Mękę Jezusa Chrystusa.

W Wielką Środę odtwarzają ucztę u Szymona i zdradę Judasza, w Wielki Czwartek biorą udział w procesji pasyjnej rozpoczynającej się obrzędem umycia nóg Apostołom, a potem na Dróżkach odtwarzają sceny Modlitwy w Ogrójcu, Pojmania.

W Wielki Piątek odbywa się Sąd Piłata, który gromadzi najwięcej pątników, oraz Sąd Kajfasza, po czym procesja rusza w kierunku Góry Ukrzyżowania, gdzie kończy się liturgią Męki Pańskiej oraz przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy Grobu Pańskiego. Podczas misterium nie pokazuje się najbardziej drastycznych momentów Męki Pańskiej.

Śmierć Jezusa zostaje zaznaczona poprzez symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Grobu Pańskiego.

Już po raz szósty Misterium Męki Pańskiej zostanie wystawione w Górze Kalwarii na Mazowszu, która przeistoczy się w Nową Jerozolimę. Przed Piłatem stanie Jezus, oskarżany przez faryzeuszy i dostojników żydowskich, rzymscy żołnierze powiodą Go na Golgotę. Maryja, Weronika i płaczące Niewiasty wyjdą Mu naprzeciw, Szymon Cyrenejczyk wesprze w dźwiganiu krzyża, Piotr będzie żałował tego, że się zaparł, Judasz, utraciwszy nadzieję, ucieknie przed możliwością przebaczenia.

Na Golgocie setnik rzymski, Longinus, rozpozna w Ukrzyżowanym Syna Bożego. Dokona się Męka, dokona się tryumf Krzyża.

Będą dwa widowiska: w sobotę o godz. 20 oraz w Niedzielę Palmową. Tym razem misterium będzie odgrywane nie na ulicach miasteczka, a we wnętrzu kościoła parafialnego.

Liczba miejsc w świątyni jest ograniczona, dlatego wiernym rozdawano wcześniej specjalne wejściówki. - Wierzymy, że od przyszłego roku misterium nie tylko powróci do przestrzeni miejskiej Góry Kalwarii, ale również uda nam się wyjść z nim poza nasze miasto – mówią organizatorzy.

Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA