fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Granica posiadania narkotyków na własny użytek

www.sxc.hu
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina o konieczności opracowania przez Prokuratora Generalnego wartości granicznych dla poszczególnych substancji psychoaktywnych, definiujących pojęcie ich „nieznacznej ilości".

W świetle art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, prokurator i sąd ma możliwość umorzenia postępowania karnego wobec sprawcy posiadającego nieznaczne ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych, przeznaczonych na własny użytek.

- Przesłanki, od spełnienia których zależy możliwość umorzenia postępowania o posiadanie narkotyków, mają charakter ocenny i dotychczas nie zostały w żaden sposób zdefiniowane - podkreśla Fundacja.

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wskazano jednak, że wskazówką dla organów stosujących prawo (przede wszystkim organów prokuratury) mogą być wewnętrzne wytyczne zawierające stosowne wartości graniczne. Taka bowiem praktyka rozwiązania tego problemu – jak zauważył projektodawca – stosowana jest w wielu krajach europejskich.

Zdaniem HFPC, gdyby stosowane wartości graniczne zostały opracowane, to nie jest wykluczone, że 19-leni Rafał z Legionowa nie zareagowałby w taki sposób na widok funkcjonariuszy Policji. Wiedziałby bowiem, że posiadając nieznaczną ilość marihuany może liczyć na umorzenie postępowania.

Przypomnijmy, iż w marcu br. podczas policyjnej interwencji wymierzonej przeciwko posiadaczom narkotyków Rafał z Legionowa połknął zawiniątko z marihuaną. Mimo udzielonej pomocy zmarł.

Dlatego też Helsińska Fundacja widzi konieczność opracowania przez Prokuratora Generalnego wartości granicznych dla poszczególnych substancji psychoaktywnych, definiujących pojęcie ich „nieznacznej ilości".

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA