fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

PKN Orlen wypłaci dywidendę i poprawi wyniki finansowe

Zarząd PKN Orlen podjął decyzje o rekomendowaniu w tym roku wypłaty dywidendy w wysokości 1,65 zł na akcję.
Bloomberg
Płocki koncern osiąga wysokie marże rafineryjne. Chce też wypłacić po 1,65 zł dywidendy na akcję.

W tym roku zarząd PKN Orlen będzie rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 1,65 zł na akcję. Dla porównania: rok temu wynosiła ona 1,44 zł. Proponuje też, aby dniem dywidendy był 16 czerwca, a dniem wypłaty 8 lipca.

Co ciekawe, spółka w 2014 r. zanotowała 4,7 mld zł czystej straty. Zarząd proponuje, aby ją pokryć z kapitału zapasowego. Z niego ma być też wypłacona dywidenda, która będzie wiązała się dla Orlenu z wydatkiem ponad 0,7 mld zł.

Koncern przekonuje, że decyzja o rekomendacji jest zgodna z założeniami do strategii na lata 2014–2017. Przewiduje ona systematyczny wzrost poziomu dywidendy. Ma też uwzględniać zmiany średniego kursu akcji za poprzedni rok, aby akcjonariusze mieli zagwarantowany stabilny zwrot z inwestycji.

– Rekomendacja zarządu PKN Orlen dotycząca dywidendy jest nieco lepsza od oczekiwań rynku. Mimo że spółka zanotowała w ubiegłym roku ogromną stratę netto, to wypłata dywidendy nie będzie miała negatywnego wpływu na kondycję grupy – mówi Łukasz Janczak, analityk BESI. Dodaje, że strata netto miała wyłącznie charakter księgowy, gdyż była związana z odpisami aktualizującymi wartość majątku głównie w litewskich Możejkach oraz przeszacowaniami zapasów ropy.

W efekcie podczas środowej sesji na warszawskiej giełdzie akcje PKN Orlen należały do najmocniej rosnących w WIG20. Na koniec dnia wzrośł o 2,8 pric,. do 59,09 zł. Był to najwyższy kurs od 7,5 roku.

– Najbliższe kwartały powinny być dla PKN Orlen bardzo dobre, co widać chociażby po wyjątkowo wysokich marżach rafineryjnych odnotowywanych w ostatnich miesiącach. Te z kolei są efektem utrzymujących się, stosunkowo niskich cen ropy naftowej – twierdzi Janczak.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA