Węgry karzą sieć Auchan

Oprócz ukaranego Auchan złą opinię wśród węgierskich polityków ma sieć hipermarketów Tesco
AFP
Nie jest tajemnicą, że rząd Fideszu od dawna jest niechętny działającym na Węgrzech wielkim zagranicznym sieciom supermarketów.

Najgorszą opinię wśród polityków tego kraju ma uzyskujące najwyższe dochody Tesco. Niemniej zaskoczeniem okazała się ogromna kara nałożona w poniedziałek przez Urząd Konkurencji Gospodarczej (GVH) na sieć Auchan Magyarország kft.

Miliard do kasy

Auchan Magyarország kft ma zapłacić okrągły miliard forintów (równowartość 13,7 mln zł) za nieuczciwe praktyki stosowane wobec słabszych podmiotów gospodarczych, głównie mniejszych firm węgierskich, a zwłaszcza dostawców produktów spożywczych i konsumpcyjnych codziennego użytku. Chodzi przede wszystkim o dobrze znane także w Polsce opłaty „półkowe" i „gazetkowe", wymuszanie opłat będących de facto haraczem za obecność towaru danego producenta w ofercie supermarketu. a także arbitralne przerzucanie na dostawców kosztów promocji i obniżek cen.

Nie jest to wprawdzie najwyższa kwota kary nałożona przez węgierski urząd ochrony konkurencji (blisko 9,5 mld forintów zapłaciło w 2013 r. 12 banków stos...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL