PIR powoli umiera

Sztandarowy program poprzedniego gabinetu, zapowiedziany w tzw. drugim exposé premiera Donalda Tuska, zostanie ostro zmodyfikowany.
Bloomberg
W programie „Inwestycje polskie" będą duże zmiany – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Sztandarowy program poprzedniego gabinetu, zapowiedziany w tzw. drugim exposé premiera Donalda Tuska, zostanie ostro zmodyfikowany. Rząd Ewy Kopacz chce już w kwietniu zmienić jego model biznesowy.

Do tej pory program opierał się na dwóch filarach: spółce Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) i państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Teraz, jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", praktycznie zostaną one połączone.

Powołany dwa lata temu specjalnie do udziału w „Inwestycjach polskich" PIR miał się angażować kapitałowo w projekty. Razem z inwestorami prywatnymi miał powoływać spółki celowe, a projekty miały być finansowane m.in. kredytami i gwarancjami udzielanymi przez BGK. W tym celu bank został dokapitalizowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Założono, że dostanie do 10 mld zł. Chodziło głównie o wsparcie inwestycji infrastrukturalnych, szczególnie samorządowych. Inwestycje miały objąć takie branże, jak energetyka, wydobycie i przesył gazu, zagospodarowanie złóż łu...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL