fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Polskie matury przed brytyjskim parlamentem

Siedziba brytyjskiego parlamentu
Flickr
Członkowie komisji brytyjskiego parlamentu ds. współczesnych języków mają rozstrzygnąć, czy na Wyspach zlikwidowana zostanie możliwość zdawania na maturze języka polskiego.

Dziś na maturze można zdawać test z języka polskiego, oprócz portugalskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego.

Zniesienia możliwości zaliczania testów z polskiego chce niezależna komisja egzaminacyjna AQA. Tłumaczy ona, że jest to efekt wprowadzanych przez rząd reform, które wymagają zatrudnienia większej liczby specjalistów. Tymczasem - według AQA - do matury z języka polskiego przystępuje coraz mniej osób.

Dziś członkowie parlamentarnej komisji ds. języków współczesnych mają się spotkać z szefową polskiej organizacji edukacyjnej "Macierz Szkolna", Aleksandrą Podhorodecką. "Macierz" jest zdania, że likwidacja możliwości zdawania języka polskiego na maturze podważy sens istnienia tzw. polskich szkół sobotnich, zniknie też motywacja uczenia się w nich.

Takich szkół jest obecnie na Wyspach około 150. Według "Macierzy" są one najlepszym sposobem na podtrzymanie więzi z polską kulturą.

Przeciwni likwidacji matury z polskiego są polscy emigranci, którzy podpisują petycję do brytyjskiego parlamentu w tej kwestii, z brytyjskim ministerstwem prowadzi korespondencję ambasada RP.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA