fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Koncerny energetyczne będą zatrudniać

Bloomberg
Brytyjskie koncerny energetyczne stworzą 8 tys. nowych miejsc pracy - wynika z najnowszego raportu Bank of Scotland.

Według raportu w ciągu najbliższych dwóch lat brytyjskie koncerny paliwowe stworzą ok. 8 tys. nowych miejsc pracy i to pomimo spadku cen ropy i gazu. To o 2 tys. mniej niż powstało miejsc pracy w tym sektorze w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jednocześnie raport wskazuje, że aż 39 proc. respondentów z firm energetycznych przyznało, że przez niskie ceny surowców będzie ograniczać inwestycje.

"Obawy, że obecny spadek cen ropy naftowej i gazu mogą oznaczać likwidacje 35 tys. miejsc pracy w brytyjskim sektorze energetycznym wydają się - mimo medialnych doniesień - mocno przesadzone" - piszą autorzy raportu.

Stuart White, dyrektor ds. bankowości komercyjnej w Bank of Scotland, powiedział BBC, że kierownictwa koncernów energetycznych są zaniepokojone teraz raczej "starzeniem się siły roboczej i niedostatecznymi kwalifikacjami pracowników". Jego zdaniem obecny kryzys w branży zostanie wykorzystany przez koncerny do zmiany struktury zatrudniania.

Spośród 101 badanych przedstawicieli branży energetycznej - 73 zadeklarowało planowany wzrost zatrudnienia, a tylko 9 planuje ograniczyć liczbę pracowników.

Szefowie koncernów energetycznych obawiają się także wzrostu kosztów produkcji. wiele firm zaczęło się także zastanawiać nad ekspansją. część chce poszukać innych miejsc wydobycia - poza terenem Wielkiej Brytanii, a cześć firm chciałaby się sprawdzić przy wydobyciu np. gazu łupkowego a także zainwestować w sektorze energii odnawialnej.

W styczniu tego roku brytyjski koncern BP zapowiedział redukcje zatrudnienia w regionie Morza Północnego. Prace ma stracić 300 pracowników koncernu.

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają czwarty tydzień z rzędu. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,18 dol., po zwyżce o 13 centów. Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 16 centów do 57,24 dol. za baryłkę. W czwartek WTI spadła o 1,12 dolara, a Brent o 46 centów.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA