fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

USA: podatnikom może przepaść miliard dolarów

Bloomberg
Już za miesiąc miliard dolarów należących prawnie do amerykańskich podatników stanie się formalnie własnością państwa federalnego.

Urząd skarbowy w USA głośno przypomina o możliwości rozliczenia się z zaległych podatków.

W Stanach Zjednoczonych można liczyć na zwroty podatkowe tylko do trzech lat po zakończeniu roku kalendarzowego. Tym samym już 15 kwietnia osoby, które nie rozliczyły się z dochodów za 2011 rok, stracą prawo do otrzymania należnych pieniędzy.

Według Internal Revenue Service (IRS), czyli amerykańskiej skarbówki, z podatków za 2011 rok nie rozliczyło się około miliona gospodarstw domowych, które mogłyby liczyć na ewentualne zwroty. Ponad połowa z tych podmiotów mogłaby liczyć na czek opiewający a co najmniej 698 dolarów.

"W wielu przypadkach chodzi o spore kwoty, zwłaszcza w przypadku studentów i osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Niektóre osoby nie wypełniły rozliczeń, bo zarobiły bardzo mało. Ale w dalszym ciągu przysługiwać im mogą zwroty" – uważa komisarz IRS John Koskinen. Amerykański system podatkowy subwencjonuje bowiem podatników o niskich dochodach pochodzących z pracy najemnej.

Tak zwany Earned Income Tax Credit – czyli subwencja przysługująca niezależnie od wysokości należnego podatku mógł sięgnąć w przypadku wielodzietnej rodziny nawet 5741 dolarów. Najwięcej podatników mogących liczyć na pieniądze od fiskusa mieszka w stanach Teksas, Kalifornia, Floryda i Nowy Jork – twierdzi IRS.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA