fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja: gdzie jest prezydent?

Ostatnie, publiczne wystąpienie Putina 5 marca na spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim
AFP
Od prawie tygodnia Władimir Putin nie pojawiał się publicznie. W Moskwie zaczęto zastanawiać się czy jest chory.

Ostatni raz widziano prezydenta 5 marca na spotkaniu z włoskim premierem Matteo Renzi. W następnych dniach zaś służba prasowa Kremla wpisywała z późniejszymi datami do publicznie dostępnego kalendarium Putina imprezy, które odbyły się wcześniej.

Jedyną imprezą na której prezydent wystąpił publicznie było spotkanie z grupą rosyjskich matek z okazji 8 marca. Tego dnia rosyjska telewizja pokazała je. Putin wyglądał na tak zmęczonego, że jedna z kobiet zapytała go kiedy udaje mu się spać przy tak wielu ważnych zajęciach, co wesołość wśród zaproszonych.

Jednakże agencja „RBK" ustaliła, że telewizyjny zapis ze spotkanie został nagrany wcześniej – 5 marca (w dniu, w którym ostatni raz widziano go publicznie), przez osobistego kamerzystę Putina i to on udostępnił nagranie telewizjom.

Agencja przeprowadziła skrupulatną analizę zajęć prezydenta, opisanych na stronie internetowej Kremla. 6 marca powinien był przewodniczyć posiedzeniu kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa – nie wiadomo, czy był bowiem nie dopuszczana tam jest prasa. 10 marca przyjął gubernatora Jamalo-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, ale rozmówcy agencji z Kremla twierdzą, że gubernator tego dnia nie przyjeżdżał. Podobnie ze środowym spotkanie z gubernatorem Karelii. Gazeta „Wiesti Karelii" twierdzi, że odbyło się ono tydzień wcześniej.

W dodatku informacja o spotkaniu z gubernatorem pojawiła się po południu, gdy już w Moskwie wiedziano, że Putin odwołał wyjazd do Kazachstanu.

Tam 12-13 marca miał spotkać się z prezydentami Nursułtanem Nazarbajewem i Aleksandrem Łukaszenką. Kreml nie podał przyczyn odwołania wyjazdu, ale agencja Reuters – powołując się na urzędników z Kazachstanu – poinformowała, że to z powodu choroby Putina. Jednak rzecznik prasowy prezydenta kategorycznie oświadczył, że jest on zdrowy.

Nadal jednak nie wiadomo, dlaczego spotkanie zostało odwołane i kiedy Putin pojawi się publicznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA