fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Najwięcej internetu w Danii

Bloomberg
Wśród krajów Unii technologie cyfrowe są najbardziej powszechnie wykorzystywane w Danii. Polska blisko końca stawki.

Popularność internetu rośnie w Europie coraz szybciej. W 2014 r korzystało z sieci 75 procent obywateli Unii co oznacza wzrost o 3 pkt proc. rok do roku. Komisja Europejska zestawiła kraje według wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (Digital Economy and Society Index - DESI). Publikacja tego wskaźnika ma związek z pracami prowadzonymi przez Komisję Europejską nad strategią jednolitego rynku cyfrowego (Digital Single Market Strategy), która ma być gotowa w maju tego roku.

Indeks uwzględnia informacje dotyczące łączności (powszechności, szybkości i przystępności cenowej sieci szerokopasmowych), umiejętności korzystania z internetu, stopnia wykorzystania jego możliwości (w zakresie np. czerpania wiadomości lub dokonywania zakupów) oraz stopnia zaawansowania kluczowych technologii cyfrowych (faktur elektronicznych, e-handlu czy usług w tzw. „chmurze") i cyfrowych usług publicznych, takich jak e-administracja i e-zdrowie.

Najwyższe zaawansowanie cyfrowych technologii jest w Danii (0,68 w skali od 0 do 1). Na podium najbardziej oplecionych siecią krajów Unii jest też Szwecja (0,66) i Finlandia, ze wskaźnikiem na poziomie 0,62.

Raport wykazał, że 69 procent duńskich internautów wykorzystuje formularze cyfrowe składane za pośrednictwem Internetu do organów władzy publicznej. "Duńczycy są jednymi z najbardziej aktywnych użytkowników usług typu wideo na żądanie i zakupy on-line".

Jak przypomina Skandynawsko-Polska Izba Handlowa, „wysoka pozycja Danii w tym aspekcie nie jest zaskoczeniem". W listopadzie 2014 roku w corocznym sprawozdaniu opracowanym przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU - International Telecommunications Union), Duńczycy zostali uznani za najbardziej zinformatyzowany naród, wśród wszystkich mieszkańców Globu najczęściej korzystający z Internetu i telefonów komórkowych.

Polska pod względem cyfryzacji znalazła się na szóstym od końca miejscu (pozycja 23) ze wskaźnikiem 0,38. Gorzej od nas jest w Chorwacji, Włoszech, Grecji, Bułgarii i ostatniej na liście Rumunii. Średnia wartość wskaźnika dla całej Unii to 0,47.

Digital Economy and Society Index - pierwsza "dziesiątka" krajów UE (wraz z wartością wskaźnika DESI):

1. Dania (0,68)

2. Szwecja (0,66)

3. Holandia (0,63)

4. Finlandia (0,62)

5. Belgia (0,59)

6. Wielka Brytania (0,55)

7. Estonia (0,54)

8. Luksemburg (0,53)

9. Irlandia (0,52)

10. Niemcy (0,51)

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA