Media i internet

Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w 2014 roku

Zamiast straty netto, której spodziewali się analitycy w IV kw. ub.r. Grupa Cyfrowy Polsat wykazała kilkanaście milionów złotych zysku. Kwartał przyniósł jednak właścicielowi sieci Plus spadek liczby klientów telefonii mobilnej, choć korzystali oni z większej liczby usług.

W IV kw. 2014 r. przychody Grupy Cyfrowy Polsat wyniosły 2,52 mld zł, EBITDA 837 mln zł, a dług netto stanowił 3-krotność EBITDA. Zysk netto grupy spadł o 92 proc. do 14 mln zł. Wyniki te oznaczają, że grupa Zygmunta Solorza-Żaka poradziła sobie nieznacznie słabiej niż sądzili analitycy ankietowani przez PAP jeśli chodzi o przychody, ale mile zaskoczyła wynikiem netto, ponieważ specjaliści spodziewali się niewielkiej straty netto.

Dane grupy są nieporównywalne rok do roku za sprawą włączenia do niej od maja Polkomtela, operatora sieci Plus.

W ubiegłym roku rósł jednak także „stary" Cyfrowy Polsat – wynika z prezentacji dla inwestorów. Przychody satelitarnej platformy powiększyły się w IV kw. ub.r. kwartale o 12 proc. rok do roku i przybyło jej abonentów, a w całym 2014 r. zanotowała przyrost wpływów o 6 proc.. Segment nadawczy grupy Telewizji Polsat zanotował wzrost przychodów o 4 proc., a w całym roku o 15 proc. do 1,26 mld zł. Polsat nie rósłby jednak tak dynamicznie, gdyby nie zdarzenia jednorazowe, w tym mistrzostwa w siatkówce.

Warto śledzić to, co dzieje się w wynikach komórkowego telekomu przejętego przez Cyfrowy Polsat, ponieważ odpowiada on za około 70 proc. obrotów grupy. W 2014 r. Polkomtel zanotował 6,57 mld zł przychodów. To oznacza, że skurczyły się o około 1,7 proc., co na tle rynku oznacza bardzo dobry rezultat. Porównując telekomy trzeba jednak pamiętać, że Polkomtel i Grupa Midas współpracują, świadcząc sobie wzajemnie usługi. Jakiego rzędu przychody uzyskuje z tego tytułu Polkomtel w sprawozdaniach jasno nie widać.

W III i IV kw. ub.r. za sprawą malejącego wpływu obniżek hurtowych stawek MTR, łączne przychody Plusa rosły. Szybciej niż przychody spadła natomiast EBITDA Polkomtela: o 7,6 proc. do 2,64 mld zł. W rezultacie marża EBITDA telekomu na tym poziomie obniżyła się również – o 2,6 pkt. proc. do 40,2 proc. Urósł też automatycznie wskaźnik długu netto do EBITDA i wynosił w grudniu 3,4x (3,2x rok wcześniej).

Szybciej niż przychody spadła natomiast EBITDA Polkomtela: o 7,6 proc. do 2,64 mld zł. W rezultacie marża EBITDA telekomu na tym poziomie obniżyła się również – o 2,6 pkt. proc. do 40,2 proc. Urósł też automatycznie wskaźnik długu netto do EBITDA i wynosił w grudniu 3,4x (3,2x rok wcześniej).

Niższy zysk oraz zapłacony podatek i wyższe zaangażowanie kapitału pracującego sprawiły, że wolne przepływy gotówkowe wypracowywane przez operatora spadły o 39,5 proc. do 734 mln zł.

Plus mało inwestował: wyłożył na ten cel niecałe 491 mln zł, nie licząc opłat za przedłużenie częstotliwości. Uwzględniając je CAPEX wynosił około 970 mln zł.

Ponieważ Grupa Cyfrowy Polsat, do której należy obecnie Polkomtel zmieniła (jako jedyna) sposób raportowania liczby klientów, w tym nie podaje rozbicia między poszczególnymi firmami, można tylko szacować, jak zachowała się baza kart SIM Polkomtela w IV kw. ub.r.

Z prezentacji grupy Cyfrowy Polsat wynika jednak, że Plus miał na koniec grudnia 2014 r. 6,588 mln kontraktowych klientów telefonii komórkowej, o 29 tys. mniej niż w III kw. ub.r. i o 191 tys. mniej niż w grudniu 2013 r. Liczba RGU telekomunikacyjnych w segmencie pre-paid spadła zaś w IV kw. o około 100 tys. do 3,8 mln (aktywne karty w ciągu ostatnich trzech miesięcy).

Jednocześnie cała grupa obsługiwała w grudniu 2014 r. 1,368 mln abonentów mobilnego dostępu do Internetu, co oznacza wzrost w IV kw. o 100 tys., a w całym roku o 380 tys. Razem z usługami pre-paid miała 1,6 mln RGU mobilnego Internetu.

Natomiast całkowita liczba użytkowników korzystających z transmisji danych aktywnie wynosiła w grudniu 2014 r. 4,6 mln kart SIM – podała grupa.

Uwzględniając biznes płatnej telewizji, liczba klientów Grupy Cyfrowy Polsat w grudniu 2014 r. wynosiła 6,1 mln, czyli mniej niż we wrześniu, gdy było to 6,2 mln. Liczba RGU (zarówno pre-paid, jak i post-paid) zamknęła się sumą 16,5 mln, z czego 12,3 mln to usługi kontraktowe, a 4,1 mln przedpłacone.

Gdyby Polkomtel wchodził w skład grupy cały rok, zanotowałaby w ciągu 12 miesięcy 9,705 mld zł przychodów, 3,78 mld zł EBITDA i 1,17 mld zł wolnych przepływów gotówkowych.

Liczba klientów korzystających z programu smartDOM – jak mówił niedawno w wywiadzie Tomasz Gillner-Gorywoda, nowy prezes Cyfrowego Polsatu, przekroczyła 500 tys. i wynosiła po IV kw. ub.r. 569 tys.. Użytkownicy programu korzystali z 1,753 mln RGU, dokupując w kwartał 394 tys.

Szef firmy mówił także, że przygotowuje się do refinansowania długu. W dzisiejszej prezentacji podano, jakie może mieć efekty. Jeden z nich to obniżenie kosztów odsetkowych o 300 mln zł w skali roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL