Nie ma odwrotu od wypłaty przyznanej nagrody

www.sxc.hu
Nie można uzależnić wypłaty nagrody przyznanej byłemu pracownikowi od tego, czy podejmie on działalność konkurencyjną wobec dawnego zakładu.

- Pracodawca przyznał podwładnej nagrodę uznaniową. Cała kwota miała być wypłacona w trzech ratach. Szef zastrzegł jednak, że w razie zakończenia współpracy kolejne transze zostaną wypłacone tylko wtedy, gdy pracownica nie podejmie działalności konkurencyjnej. Po rozwiązaniu angażu zainteresowana zaczęła pracę dla konkurencji, na skutek czego nie otrzymała ostatniej części nagrody, o której zapłatę wystąpiła do sądu pracy. Jakie w tej sytuacji pracodawcy przysługują środki obrony przed wypłatą byłej podwładnej tych pieniędzy, skoro strony nie zawarły umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 105 k.p. pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, można przyznać nagrody i wyróżnienia. Przyznanie nagrody jest więc uznaniowe.

W świetle zaś...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL