fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Fallusy z epoki kamienia

materiały prasowe
Blisko 100 prehistorycznych miejsc kultu sprzed 8 tys. lat odkryli archeolodzy w Górach Ejlatu na południu pustyni Negew w Izraelu.

Archeolodzy odsłonili kamienne kręgi wielkości od 1,5 do 2,5 metrów oraz struktury w kształcie fallusa. Inne znaleziska to kamienie na sztorc wkopane w ziemię, kamienne misy i rzeźby kształtem przypominające ludzi, wysokości 80 centymetrów.

Znaleziska są ze sobą powiązane. Świadczy o tym ich lokalizacja. 44 z nowo odkrytych miejsc kultu znaleziono na obszarze obejmującym zaledwie 0,8 kilometra kwadratowego.

„Mając na uwadze topografię, warunki środowiskowe i małą liczbę znanych neolitycznych miejsc osadnictwa na południu pustyni Negew, gęstość miejsc kultu w tym regionie jest fenomenalna" piszą badacze w artykule opublikowanym na łamach magazynu „Journal of Israel Prehistoric Society".

Miejsca te były wykorzystywane do tajemniczych rytuałów o których badacze niewiele wiedzą. Znalezione na miejscu kości zwierząt, wskazują, że składano z nich ofiary. Archeolodzy pracują nad rozszyfrowaniem przeznaczenia artefaktów i struktur. Przekonani są, że rytuały dotyczyły zarówno śmierci, jak i płodności.

Na przykład, oprócz struktury w kształcie fallusa, badacze znaleźli również kamienie z wyciętymi otworami w kształcie sromu.

— Okręgi prawdopodobnie symbolizują kobiety, a wydłużony kształty skierowane w ich kierunku fallusy — uważa archeolog Uzi Avner z Instytutu Arava, kierujący badaniami.

„Śmierć jest symbolizowana przez wkopywane kamienne obiekty i ustawianie ich do góry nogami" piszą naukowcy w artykule. Przynajmniej w jednym przypadku, rzeźba z kamienia przypominająca człowieka znaleziona została zakopana prawie w całości, tylko jej górna część wystawała ponad powierzchnię.

Symbole, jakie zidentyfikowali archeolodzy izraelscy do tej pory: płodności i śmierci, w wielu kulturach idą w parze. Wszystkie te 100 miejsc kultu znalezione zostały w górzystym terenie, bardzo suchym gdzie roczna suma opadów wynosi zaledwie 20 mm.

Klimat tego miejsca w siódmym i szóstym wieku p. n. e. był trochę bardziej wilgotny niż obecnie. Archeolodzy szacują, że suma opadów była większa o ok. 20 do 40 proc.

Miejsca kultu zostały umieszczone na stosunkowo płaskich fragmentach terenu, tak aby wokół mogło zgromadzić się kilkadziesiąt osób — uważają archeolodzy. Miejsca te zapewniają również dobrą widoczność. „Być może, krajobraz był jednym z elementów który był brany pod uwagę przy lokalizacji miejsc kultowych" piszą archeolodzy.

„Badanie na większym obszarze, które od dawna prowadzimy, przyniosły do tej pory odkrycie 349 miejsc kultu" piszą naukowcy. Wiele czeka jeszcze na odkrycie w górach pustyni Negew, w południowej Jordanii i na Synaju."

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA