fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Laptopa na egzamin adwokacki i radcowski można wypożyczyć

www.sxc.hu
Telefony komórkowe i torebki trzeba zostawić w szatni. Nie ma też co liczyć na przerwę na obiad.

Walizka z książkami, maskotka na szczęście i długopis lub pióro to jedyne rzeczy, które mogą wnieść do sali egzaminacyjnej kandydaci do zawodów radcy prawnego i adwokata.

Zdający nie mają co liczyć na przerwę na obiad czy kawę. Wyjść z sali można (po odnotowaniu dokładnej godziny) tylko w wyjątkowych sytuacjach. Telefony komórkowe i torebki trzeba zostawić w szatni.

Apelacja z laptopa

Wchodząc na salę egzaminacyjną, aplikanci mogą wziąć ze sobą teksty aktów prawnych, kodeksów, komentarze do nich i orzecznictwo. Wyrywkowo zawartość walizki może być sprawdzana przez komisję.

Od czterech lat prace egzaminacyjne aplikanci mogą pisać ręcznie bądź za pomocą komputera. Przeważające grono, bo aż 98 proc. zdających, wybiera drugą opcję. Według regulaminu przeprowadzania egzaminów przewodniczący komisji najpóźniej miesiąc przed egzaminem podaje wymagania, jakie musi spełniać sprzęt komputerowy. Na egzaminie dopuszczalne jest korzystanie z myszek i klawiatur przewodowych. Ekrany dotykowe na czas egzaminu są zablokowane przez aplikację.

Zdający muszą pamiętać, że zainstalowane na komputerze zdającego i pracujące w tle inne aplikacje mogą spowolnić działanie aplikacji egzaminacyjnej, dlatego sugeruje się odinstalowanie zbędnych aplikacji na czas trwania egzaminu.

Sprzęt z wypożyczalni

Od tego roku pojawia się również opcja wypożyczenia laptopa specjalnie na marcowy egzamin. Sprawdziliśmy ofertę firmy z Bydgoszczy. Laptopy wypożycza ona na trzy egzaminacyjne dni. Kosztuje to od 249 zł do 399 zł. Im bliżej egzaminu, tym wyższa cena. W ramach tegorocznego projektu na wynajęcie komputera właśnie z tej firmy zdecydowało się już 871 aplikantów. Zamówienia przyjmowane są przez specjalną stronę. Jak można odebrać sprzęt? Dzień przed egzaminem, od godz. 16, w miejscu zdawania egzaminu wyznaczonym przez Izbę. Komputery wyposażone są w szybkie procesory Intel i5 oraz system Windows 7. Każde urządzenie przechodzi szczegółowy audyt techniczny oraz testy wydajnościowe. Po zwrocie sprzętu dane z dysków są bezpiecznie niszczone specjalistycznym oprogramowaniem.

Wszystkie komputery są skonfigurowane zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości. W razie jakiejkolwiek awarii zdający może liczyć na sprzęt zapasowy.

Ministerstwo przygotuje też wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. Aplikację na pendrivie zdający otrzymują odrębnie na każdy dzień egzaminu. Jednakowe dla wszystkich zadania przygotowywane są przez zespoły powołane przez resort sprawiedliwości. W ich skład wchodzą przedstawiciele ministra sprawiedliwości oraz delegowani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych.

Edytor z blokadą

Tegoroczny egzamin zbliża się wielkimi krokami. Zacznie się 11 marca i potrwa do 13 marca. Na pierwszy ogień pójdzie prawo karne. W drugim dniu aplikantów czeka egzamin z prawa cywilnego, na trzeci zaplanowano prawo gospodarcze i administracyjne. Na napisanie pracy w pierwszych dwóch dniach zarezerwowano po sześć godzin; trzeciego dnia aż osiem.

Egzamin adwokacki przeprowadzą komisje w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Egzamin radcowski z kolei zostanie przeprowadzony przez komisje mieszczące się w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

W tym roku w trakcie egzaminu zawodowego po raz kolejny nie ma testu, który przed laty rozpoczynał egzaminacyjny maraton. Tegorocznych aplikantów ominie też (wyjątkowo) egzamin z etyki zawodu. Przystąpią do niego dopiero przyszłoroczni aplikanci.

W poniedziałek opublikujemy wzór odwołania od uchwały Komisji Egzaminacyjnej w sprawie wyniku egzaminu.

Tylko konkretny sprzęt do pisania

Minimalne wymagania, które ma spełniać komputer zdającego:

- procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;

- 512 MB pamięci RAM (zalecane 1024MB);

- system operacyjny (32/64-bit): Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7, Windows 8; Windows 8.1;

- zainstalowany program Microsoft.NET Framework 3.5 SP1;

- 100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;

- wolny port USB;

- konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;

- odinstalowany program antywirusowy i wyłączone automatyczne aktualizacje, a także wygaszacz ekranu;

- opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja", „wysoka wydajność";

- zegar ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA