fbTrack

Literatura

Spacer po Krakowie z papieżem pod rękę

„Żeby zobaczyć Jana Pawła II, trzeba zobaczyć Kraków. Zabrał ze sobą do Rzymu wszystko, z czego wyrósł” – napisał ks. kardynał Franciszek Macharski w albumie „Kraków Jana Pawła II” złożonym ze zdjęć wybitnego fotografika Adama Bujaka.
Ukazująca się w trzecią rocznicę śmierci Ojca Świętego publikacja pokazuje Kraków, ów polski Rzym, jak go nazywał papież, jako miasto Karola Wojtyły. To nie tylko słynny z pielgrzymek papieża adres Franciszkańska 3. To Uniwersytet Jagielloński, ale i kamieniołom na Zakrzówku, gdzie podczas okupacji pracował, i Planty, i seminarium duchowne u podnóża wawelskiego. Adam Bujak prowadzi nas przez miejsca dla Wojtyły istotne, pokazując też konkretne przedmioty, na które przyszły papież trafiał (jak i my teraz trafiamy) na swojej drodze, a które były ważne. Witraż „Bóg Ojciec” Stanisława Wyspiańskiego w bazylice św. Franciszka czy kuta w żelazie brama z polskim orłem wiodąca do klasztoru na Skałce.
Pojawia się w tym albumie i sam papież na zdjęciach zrobionych przez Bujaka przy okazji pielgrzymek i w tym kontekście krakowskich zdjęć z „miejsc istotnych” jawi się jako nieodłączna część tego miasta. Oglądającym ten album musi się wydać oczywiste, że to właśnie stąd musiał wyjść polski papież. Bujak zaprasza na spacer po Krakowie z Janem Pawłem II pod rękę – to wyprawa fascynująca. Kraków Jana Pawła II
słowo kardynał Franciszek Macharski fotografie Adam Bujak Wydawnictwo Biały Kruk
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL