Ewidencja przebiegu auta nie zawsze potrzebna

Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, który wykorzystuję w działalności gospodarczej (jestem jego właścicielem)? Auta nie wprowadzałem do ewidencji środków trwałych. Nie jest to samochód osobowy. Należy do grupy pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4 ustawy o VAT.
Czytelnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu samochodu. Wydatki związane z jego użytkowaniem mogą być kosztem podatkowym bez tego formalnego wymogu.Od 1 stycznia 2007 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) pojawiła się nowa definicja samochodu osobowego (art. 5a pkt 19). Zgodnie z nią osobowymi są te samochody, które w przepisach o VAT należą do samochodów niemających prawa do odliczenia całości podatku naliczonego przy ich nabyciu. Tym samym samochody wymienione w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4 ustawy o VAT nie są autami osobowymi w rozumieniu ustawy o PIT. Oznacza to, że wydatki na ich użytkowanie mogą być kosztami uzyskania przychodów bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, nawet gdy nie są środkami trwałymi. Obowiązek jej prowadzenia związany jest bowiem tylko z użytkowaniem niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w rozumieniu ustawy o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 46 tej ustawy).Auto...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL