fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Andrzej Łomanowski. Ukraina wstaje z kolan

Andrzej Łomanowski
Fotorzepa, Andrzej Bogacz Bogacz Andrzej
Niby nic, wiadomość całkiem normalna. Każdy kraj obłożony sankcjami przez inny ma prawo do odpowiedzi.
Tak głosi niepisana zasada dyplomatyczna. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że odpowiedź powinna być adekwatna, a więc w zamian za embargo na, powiedzmy, ziemniaki nie wolno wysyłać bombowców.
Takie proste: sankcje za sankcje. A jednak. Kraje naszej części Europy od 20 lat poddawane były presji i obkładane zakazami przez Rosję. Reagowały na to różnie, w zależności od własnej siły i determinacji.
W sprawach ukraińskich zaś do dziś nie było żadnych wyjątków. Moskwa zakazywała, Kijów słuchał. Całą ukraińską elitę pętał jakiś kompleks niewolnika, na samą myśl, by Moskwie ostro odpowiedzieć, miękły jej kolana. Wszystko ma jednak swój koniec.
Dzięki ciężkiej wielomiesięcznej pracy Władimira Putina i jego kolegów w kijowskiej elicie rodzi się poczucie własnej państwowości, która jest całkowicie odmienna od rosyjskiej. Ma własne interesy, które muszą być realizowane, czy to się w Moskwie podoba, czy nie.
Rosyjskiemu prezydentowi udało się to, czego nie osiągnął nawet Majdan. Ukraińscy urzędnicy pochodzący z rodzin, dla których używanie języka rosyjskiego było symbolem awansu społecznego, podnieśli rękę na Moskwę.
Kijów wymyka się Rosji, odsuwa, staje okoniem. Druga na świecie pod względem wielkości rosyjskojęzyczna stolica (po Moskwie) mówi „niet". Zrywa bardzo silne dotychczas więzy gospodarcze. Straty na Ukrainie będą ogromne (problemy z dostawą gazu), ale Rosja też dużo zapłaci. A poza wszystkim niepodległość nie ma ceny.
Kijów, rzecz dotychczas niewyobrażalna, zrywa też związki kulturalne z Rosją. Zrywa i rusza swoją drogą. „Starszy brat" nie jest już rodziną, lecz „wielkim agresorem z północnego wschodu".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA