fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Mauzoleum króla Liu Fei

Grobowiec opasywał mur o boku prawie pół kilometra / Chinese Archaeology
materiały prasowe
Broń, rydwany i złote ozdoby odkryli archeolodzy w grobowcu sprzed ponad 2 tysięcy lat - pisze Krzysztof Urbański.
Mauzoleum zbudowane zostało dla króla Liu Fei. Znajduje się w Xuyi w prowincji Jiangsu. Liu Fei zmarł w 128 roku p.n.e po 26-letnim panowaniu nad królestwem Jiangdu wchodzącym w skład cesarskich Chin.
Mimo, że grobowiec został splądrowany, archeolodzy znaleźli ponad 10 tys. artefaktów. Były wśród nich złote, srebrne i brązowe ozdobne przedmioty. Wykopaliska w latach 2009-2011 ujawniły kilka komór grobowych, mieszczące także rydwany z końmi i broń oraz ślady muru, który opasywał mauzoleum. Badania miały charakter ratowniczy - teren był zagrożony przez górnictwo. Opis badań i znalezisk ukazał się w najnowszym wydaniu anglojęzycznego magazynu „Chinese Archaeology".
Kiedyś grobowiec króla pokrywał gliniany kopiec wysokości 150 metrów. Do królewskiej komory grobowej o wymiarach 35 na 26 metrów prowadziły dwa pionowe szyby.
W ostatnią drogę Liu Fei został znakomicie wyposażony. Komora grobowa - podzielona na szereg korytarzy i małych komór - skrywała sporo broni: miecze żelazne, włócznie, kusze (archeolodzy znaleźli mechanizmy wyzwalające), halabardy, noże i ponad 20 małych modeli rydwanów.
Archeolodzy znaleźli też instrumenty muzyczne: dzwonki, gongi oraz elementy cytry i jadeitowe kołki do strojenia, ozdobione wzorem smoka.
Władca był także zaopatrzony w skarby - ponad 100 tys. monet z kwadratowym otworem w środku. W innej części grobowca archeolodzy znaleźli różne rodzaje lamp. Odkryli również srebrną misę podpisaną przez urząd Królestwa Jiangdu.
W ostatnią drogę król został wyposażony też w sprzęty kuchenne. Archeolodzy znaleźli obszar w komorze grobowej zawierającej kociołki z brązu, trójnogi, parowniki, naczynia do wina, puchary i dzbany. Odkryli również, muszle, kości zwierząt i nasiona owoców i kilka pieczęci królestwa Jiangdu.
Niestety królewska trumna została uszkodzona, a jego szczątków nie było. W pobliżu archeolodzy znaleźli wiele potłuczonych płytek jadeitu, którymi prawdopodobnie pokryte było ciało władcy.
Krzysztof Urbański
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA