fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dzihadyści ogłosili powstanie Państwa Islamskiego

AFP
Dzihadyści, wal­czą­cy w Syrii i Iraku, ogłosili powstanie "kalifatu" czyli muzułmańskiego państwa.
Wywodzące się z Al-Kaidy ugru­po­wa­nie Is­lam­skie Pań­stwo Iraku i Le­wan­tu (ISIL) ogło­si­ło utwo­rze­nie re­żi­mu po­li­tycz­no-re­li­gij­ne­go, który znik­nął przed niemal stu laty.
W nagraniu zamieszczonym w internecie ISIL ogłasza, że od tej pory nazywa się "Państwem Islamskim". Przywódcą państwa został Abu Bakr Al-Bagdadiego.
Z nazwy ISIL zostały usunięte słowa "Irak" i "Lewant". Rzecznik ISIL Abu Mohammed al-Adnani powiedział w nagraniu, że kalifat powstanie na terenach przejętych przez ISIL w Syrii i Iraku. - Podczas posiedzenia szura (rada) Państwa Islamskiego postanowiła ogłosić powstanie kalifatu islamskiego i mianować kalifa państwa muzułmanów. Szejk al-Bagdadi został mianowany na kalifa muzułmanów - oświadczył al-Adnani.
Rzecznik dodał, że kalifat jest "marzeniem wszystkich muzułmanów" i "życzeniem wszystkich dżihadystów".
Utworzenie islamskiego kalifatu, państwa rządzonego w oparciu o najbardziej radykalne islamskie prawo, było celem dżihadystów.
Czterech pierwszych kalifów, którzy rządzili po śmierci proroka Mahometa, nazywanych było sprawiedliwymi. Kalifat został zniesiony w 1924 r.
Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA