fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Rolnik starający się o zasiłek ?dla opiekunów sam oświadcza, że nie pracuje

Starający się o zasiłek ?dla opiekunów nie musi udowadniać, że nie prowadzi gospodarstwa rolnego.
Zajmujący się niepełnosprawnym członkiem rodziny rolnik po złożeniu oświadczenia, że nie pracuje na roli, może otrzymać pomoc. To jedyny sposób weryfikacji sytuacji wnioskującego. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy rolnicy mogą otrzymać pomoc, jeżeli do wniosku dołączą oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania w nim pracy. Taki dokument może dotyczyć okresu obejmującego zarówno wypłatę zaległego zasiłku, czyli od 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r., jak i bieżącego, przyznanego od 15 maja.
Gminy mają jednak wątpliwości, w jaki sposób rozumieć sformułowanie „zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego" oraz jak to sprawdzać.
Resort pracy tłumaczy, że ani przepisy regulujące wypłatę zasiłku dla opiekunów, ani ustawa o świadczeniach rodzinnych nie zawierają definicji zaprzestania prowadzenia gospodarstwa lub wykonywania w nim pracy. Nie odsyłają też do innych aktów prawnych.
Ustawodawca ocenę tego zostawił więc samym osobom składającym oświadczenie, które jest obwarowane rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Nie ma innej drogi dowodowej.
Resort pracy odniósł się także do ubezpieczenia społecznego opiekunów. Za osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna, specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne opłacane są z budżetu państwa składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to również rolników, małżonków rolników i domowników, jeśli otrzymują takie świadczenia. Istotne jest jednak, że składki nie są wpłacane do ZUS, jeśli osoba pobierająca świadczenie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu. Jeśli więc rolnik otrzymujący taką pomoc w związku z zaprzestaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego podlega jednocześnie obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS, to do ubezpieczenia do zakładu nie zostanie już zgłoszony.
Osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna, specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenia pielęgnacyjne, a więc także rolnicy mają również opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, chyba że mają już je z innego tytułu.
Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów obowiązuje od 15 maja i ma realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA