fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mało ofert za 4-5 tys. zł za mkw.

Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Przybywa wystawionych ?na sprzedaż lokali w wielkiej płycie. Kosztują 4–5 tys. zł ?za mkw. Za tyle nie da się kupić małego lokum.
Jeśli ktoś chce kupić lokal za 4–5 tys. zł za mkw., to musi nastawić się na dużą powierzchnię i wydatek rzędu co najmniej 450 tys. zł. Bo sprzedawcy takie stawki za mkw. proponują głównie w przypadku dużych mieszkań, na które trudno znaleźć kupców.
– Nawet w okresie najlepszej koniunktury sprzedaż lokalu liczącego 120–130 mkw. nie jest łatwa. Z takimi ofertami konkurują bowiem segmenty. Przy mniejszych powierzchniach tylko mieszkania z wielkiej płyty osiągają takie ceny. Czasem też lokale w kamienicach na obrzeżach miasta – tłumaczy Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
Większość lokali wycenionych na 4–5 tys. zł za mkw. ma trzy lub cztery pokoje. Kosztują około 500 tys. zł.
– Często będą to nawet albo „czwórki" albo i „piątki" w blokach z wielkiej płyty. Zazwyczaj do remontu, nierzadko na ostatnim piętrze, bez windy, gdzieś na obrzeżach miasta – wylicza Robert Barszcz, przedstawiciel agencji Ober-Haus.
Jego zdaniem zarówno podaż tych ofert w tym segmencie rynku nie jest imponująca, jak też popyt. Stąd albo największe lokale – mimo dość niskich cen za mkw. – będą dalej tanieć, albo ich ceny przynajmniej pozostaną niezmienione.
Jak dodaje Marcin Jańczuk, takie oferty można również znaleźć w nowszym budownictwie. – Czasem są to lokale w stanie deweloperskim, stąd niższa cena – twierdzi ekspert Metrohouse.
Z kolei mniejsze używane mieszkania w cenach 4–5 tys. zł za mkw. trafiają się sporadycznie i trudno liczyć by ta oferta wzrosła.
W bazie Metrohouse do kupienia jest zaledwie ok. 60 niewielkich mieszkań za mniej niż 5 tys. zł za mkw. – Przykładowo: za 230 tys. zł można kupić dwa pokoje ok. 48 mkw. w blokach z wielkiej płyty na Bródnie. Amatorzy starszego budownictwa znajdą również za niecałe 300 tys. zł mieszkania w przedwojennej kamienicy w Ursusie – mówi Jańczuk.
Na rynku pierwotnym również niełatwo o lokal za 4–5 tys. zł za mkw. Według wyliczeń analityków serwisu Rynekpierwotny.com zaledwie 30 mieszkań w stolicy kosztuje poniżej 5 tys. zł za mkw.
– Ich średnia powierzchnia wynosi 82 mkw. Są to więc wyłącznie duże lokale z inwestycji dawno oddanych do użytku. W dodatku są to tzw. resztki, czyli ostatnie mieszkania do kupienia w danym projekcie – opowiada Jarosław Jędrzyński z serwisu RynekPierwotny.com.
Np. najtańsze lokale w projekcie Osiedle Aluzyjna, zbudowanym przez spółkę Yuniversal Podlaski na Białołęce, kosztują 4,8 tys. zł za mkw. Za tyle jest do wzięcia trzypokojowe 90-metrowe „M", które w sumie kosztuje ok. 433 tys. zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA