fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Gowin ogłosił powstanie nowej partii

ROL
Paweł Majewski
- 7 grudnia 2013 roku zaczynamy nowy rozdział, chcemy budować przyjazne, nowoczesne państwo - powiedział Jarosław Gowin, ogłaszając powstanie nowej partii - Polska Razem Jarosława Gowina
Gowin zaprezentował też logo partii. Jest nim zielone jabłko o kształcie przypominającym nieco kontur mapy Polski. Wcześniej polityk w swoim wystąpieniu nawiązywał do biografii zmarłego szefa firmy Apple (jabłko - ang.) Steva Jobsa. Przed wejściem na salę uczestnicy konwencji byli częstowani jabłkami.
- Wiem, że Polacy są zmęczeni i rozczarowani - mówił Gowin, nawiązując do braku zaufania społeczeństwa do nowych inicjatyw politycznych.
- Liderzy dużych partii boją się nas. Zamiast z nami rozmawiać, spotykać się urządzają PR-owskie ustawki, chowają się za kordonem ochroniarzy - przekonywał. - Polacy, którzy chcą nowoczesnej partii nie muszą głosować na Tuska, którego jedynym celem jest odsunięcie PiS od władzy - stwierdził. - Polacy dla, których ważne są wartości narodowe nie muszą głosować na Kaczyńskiego, którego jedynym celem jest postawienie Tuska przed sądem. Dekada jałowej wojny dobiega dziś końca - ogłosił.
- Nie zgadzam się na to co wydarzyło się wczoraj. Na rabowanie oszczędności emerytalnych Polaków - zapewniał.
Były minister sprawiedliwości przekonywał, że jego partia będzie koncentrować się a gospodarce i rodzinie. Ma zabiegać o uproszczenie przepisów, liberalizację rynku, ułatwienia dla przedsiębiorców, a także likwidację finansowania partii politycznych i jednomandatowe okręgi wyborcze. Gowin ocenił, że jego ugrupowanie będzie popierać integrację europejską, ale sprzeciwia się dyktatowi wielkich mocarstw i brukselskich urzędników. Zapowiedział, że będzie o to walczyć, dlatego wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W lecie Gowin wziął udział w wyborach wewnętrznych na lidera PO. Przegrał je z Donaldem Tuskiem, ale uzyskał nadspodziewanie dobry wynik - 20 proc. poparcia. Gowin opuścił partię po wyborach, podobnie jak jego stronnicy - John Godson i Jacek Żalek. Nową partię mają również tworzyć politycy PJN m.in.: Paweł Kowal, Marek Migalski, Paweł Poncyljusz, Elżbieta Jakubiak i Wojciech Mojzesowicz. Trzecią siłą ma być środowisko Republikanów m.in.: były poseł PiS Przemysław Wipler i dawna szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Strężyńska.
Jak wczoraj jako pierwsza poinformowała "Rz" 50 działaczy PO i Młodych Demokratów przyłączy się do inicjatywy Jarosława Gowina. Współpracy nie wyklucza również europoseł Adam Bielan. Jak ujawniła dziś "Rz" rozmowy na ten temat rozpoczną się po konwencji.
Prezentacja logo i nazwy partii
Elżbieta Jakubiak (PJN) poinformowała, że przed  konwencją odbyła się Rada Krajowa PJN, na której zapadła formalna decyzja dotycząca rozwiązania tej partii i dołączenia do nowej inicjatywy. - Całe środowisko Polska Jest Najważniejsza zdecydowało, że idziemy razem - mówił były szef ugrupowania Paweł Kowal podczas wystąpienia na konwencji.
Największe emocje na sali wzbudził występ córek Godsona. Sharon i Debora odśpiewały  piosenkę "Hallelujah" z filmu "Shrek".
Konwencja rozpoczęła się od przedstawienia koordynatorów akcji "Godzina dla Polski", w której Gowin zachęcał do pracy społecznej na rzecz kraju. Zanim głos zabrał lider, przemówiło kilku gości nowego ugrupowania.
- Dość rządów Donalda Tuska! Dziś w obecności was wszystkich składam rezygnację członkostwa w Platformie Obywatelskiej- ogłosił Rafał Barański, dotychczasowy szef koła PO w Makowie Mazowieckim.
- W polskiej polityce są dwie partie prawicowe. Jedna bardziej egocentryczna, druga narodowa. Jednak obie z gruntu socjalistyczne. (...) Żadna z  tych partii nie wierzy, że administracja musi być ograniczona, by rozwijała się gospodarka i społeczeństwo - Matthew Tyrmand, ekonomista i syn pisarza Leopolda Tyrmanda. Przekonywał, że trzecia parta, która powstanie, musi naśladować amerykańskich Republikanów.
Wystąpił również publicysta "Do Rzeczy" Rafał Ziemkiewicz.
- Kaczyński i Tusk to jest orzeł i reszka, awers i rewers. Niby są po przeciwnych stronach, ale to jest ta sama moneta. Możemy ją obracać, ale nie możemy za nią niczego kupić ani jej wymienić. (...) Nie chcę wyboru między mafią i sektą - mówił Ziemkiewicz. - Trzymam za Jarosława Gowina kciuki - zakończył.
Na koniec konwencji pytania zadawali jej uczestnicy. - Nie będziemy Platformą bis - zadeklarował Gowin, odpowiadając na jedno z nich.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA