fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Ile zarabiają szefowie PTE

Bloomberg
W towarzystwach emerytalnych: Allianz oraz Pekao Pioneer są najlepiej opłacane zarządy w branży – wynika z naszych wyliczeń
O 4 procent wzrosły wynagrodzenia zarządów 13 towarzystw emerytalnych (nie uwzględniamy danych PTE Polsat, które już nie istnieje) – wynika z informacji zebranych przez „Rz" od towarzystw i z Krajowego Rejestru Sądowego. Zarobili w sumie nieco ponad 24 mln zł. Jak co roku zajrzeliśmy do kieszeni zarządów PTE.

Rynkowy standard

– Zarobki w zarządach PTE nie odbiegają od standardów stosowanych w instytucjach finansowych – podkreśla co rok Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.
Najwięcej kosztuje zarząd Amplico – 2,36 mln zł oraz Allianz – 2,3 mln zł. W obu przypadkach wynagrodzenie kierownictwa było wyższe niż jeszcze rok wcześniej. Wpływ na to mogło mieć to, że fundusze zarządzane przez te towarzystwa osiągnęły dobre wyniki inwestycyjne w 2012 r., a to mogło wiązać się z premiami. Allianz był pierwszy, a Amplico trzecie pod względem wysokości wypracowanej stopy zwrotu. W obu zarządach są zaś szefowie inwestycji. Poza tym w Amplico w połowie ubiegłego roku liczba osób w zarządzie została powiększona. Najmniej, bo 1,3 mln zł, zarabiały zarządy PTE Pocztylion-Arka.
Gdy podzieli się te wydatki na liczbę osób w zarządach (przeciętnie są to trzy osoby), to okazuje się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie takiej osoby wynosi ok. 50 tys. zł. Najlepiej opłacani są szefowie PTE: Allianz (ok. 64 tys. zł miesięcznie), Pekao Pioneer (61 tys. zł miesięcznie) oraz Aviva i Amplico (odpowiednio 59 tys. i 56 tys. zł). W tym zestawieniu na końcu uplasowały się zarządy PKO BP Bankowy oraz Aegon. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie przekracza w tych towarzystwach 40 tys. zł. Dla porównania prezes ZUS dostaje nieco ponad 20 tys. zł co miesiąc, ale może też liczyć na dodatki, premie i nagrody.

Prezes jak analityk

Dane o wynagrodzeniach zarządów PTE nie zakładają podziału na pensję prezesa i pozostałych osób w zarządzie. Zdarza się jednak, że towarzystwa emerytalne nie mają obsadzonego stanowiska prezesa.
– Nie są to wygórowane wynagrodzenia. Mieszczą się w standardach rynkowych – mówi Kazimierz Sedlak, z firmy doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak, która publikuje raporty płacowe.
Jak dodaje, przeciętne wynagrodzenie w spółkach sektora finansowego notowanych na giełdzie wyniosło ponad 700 tys. zł rocznie (mediana, średnia to ok. 1 mln zł). Prezes banku giełdowego zarobił średnio 2,5 mln zł, a wiceprezes 1,5 mln zł rocznie.
– W porównaniu z firmami zajmującymi się zarządzaniem aktywami na świecie to wynagrodzenie członka zarządu PTE odpowiada wynagrodzeniu dobrego analityka czy maklera – mówi Sedlak. Jak jednak dodaje, wynagrodzenia zależą od wielu czynników, w tym m.in. od wielkości firmy.
O ile łączne zarobki zarządów PTE nieco wzrosły, tak wynagrodzenie rad nadzorczych się zmniejsza. Jak wynika z naszych wyliczeń, zarobili oni 1,9 mln zł w 2012 r. (dane 13 towarzystw). Jest o 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Stało się tak w dużej mierze przez obniżenie wynagrodzenia rady w PTE PZU. Spadło ono o połowę, do 480 tys. zł w skali roku. To wciąż jednak najlepiej opłacana rada nadzorcza towarzystwa emerytalnego. Najmniej uzyskuje rada PTE Allianz – zaledwie 1,2 tys. zł rocznie. Warto mieć jednak na uwadze, że w radach może zasiadać różna liczba osób.
Temat tego ile zarabiają prezesi towarzystw emerytalnych wraca co pewien czas, zwłaszcza gdy rząd planuje zmiany w II filarze. Ostatni raz był poruszany na początku kwietnia, kiedy resort finansów chciał ujawnienia zarobków prezesów, a równocześnie trwały pracy nad raportem o OFE i rekomendacjami zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego.  Ten sam argument: ujawnienia zarobków szefów PTE używała była minister pracy Jolanta Fedak, gdy rząd decydował o obniżeniu składki przekazywanej do OFE. W kwietniu media pisały, że członkowie zarządów zarobili w sumie 24,5 mln zł w 2012 r.
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA