fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Państwa rozwijające się zatruwają świat

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Bez Chin, Rosji, Indii i Brazylii nie uda się zmniejszyć efektu cieplarnianego na świecie – wynika z raportu OECD.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ocenia, że światowy PKB niemal podwoi się do 2030 r., a emisja gazów cieplarnianych wzrośnie do tego czasu aż o 37 proc. – Rozwiązanie głównych problemów środowiska jest możliwe. Sfinansowanie tego również – podkreślił sekretarz generalny OECD Angel Gurria podczas prezentowania raportu.
Organizacja ocenia, że zmiana polityki na bardziej ekologiczną będzie kosztowała niewiele ponad 1 proc. z prognozowanego wzrostu gospodarczego. Proponuje zastosowanie mechanizmów rynkowych i podatkowych, które przyczynią się do większej ochrony środowiska, np. ekologicznej reformy podatkowej, systemu handlu zanieczyszczeniami i zakazu stosowania niektórych niebezpiecznych substancji. Wtedy wzrost emisji dwutlenku węgla wyniesie – zamiast 37 proc. – tylko 12 proc.
Osiągnięcie tego celu nie będzie możliwe bez zaangażowania Chin, Indii, Rosji i Brazylii. Do 2030 r. te cztery kraje będą wypuszczały do atmosfery więcej gazów cieplarnianych niż 30 państw rozwiniętych należących do OECD. Do tej pory to kraje rozwinięte były odpowiedzialne w większości za wzrost emisji CO2
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA