Kongres USA uchwalił kolejny pakiet stymulacyjny

To druga taka decyzja w trakcie pandemii. Amerykanie otrzymają po 600 dolarów zapomogi.

Aktualizacja: 22.12.2020 21:50 Publikacja: 22.12.2020 18:59

Kongres USA uchwalił kolejny pakiet stymulacyjny

Foto: AFP

Korespondencja z Nowego Jorku

Oprócz jednorazowych wypłat dla indywidualnych podatników, 900-miliardowy pakiet stymulacyjny przewiduje m.in. dodatki do zapomogi dla bezrobotnych (300 dolarów tygodniowo), 25 miliardów dolarów na pomoc dla lokatorów oraz 284 miliardy dolarów w pożyczkach dla firm, którym – podobnie jak mieszkańcom – pandemia dała się mocno we znaki.

– To historyczne dwupartyjne porozumienie. Pomoc jest w drodze – powiedział przewodniczący Senatu Mitch McConnell. – Oczekuję, że wypłaty zaczną być wysyłane do ludzi w przyszłym tygodniu – 2400 dolarów dla czteroosobowej rodziny – niezwykle potrzebna pomoc w okresie świątecznym – powiedział sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Z kolei prezydent elekt Joe Biden zapewniał, że ten pakiet stymulacyjny to tylko początek i gdy obejmie urząd, Amerykanie, a w tym szkoły, rodziny oraz stanowe i lokalne urzędy, mogą liczyć na większą pomoc. Biden konsekwentnie powtarza, że odbudowa gospodarki będzie jednym z czterech jego głównych priorytetów, obok doprowadzenia pandemii do końca oraz takich kwestii, jak zmiany klimatyczne i sprawiedliwość rasowa. Komentatorzy podkreślają jednak, że z fiskalnie konserwatywnymi republikanami, dla których 900 miliardów stanowi maksymalną kwotę, na jaką się mogą zgodzić, trudno mu będzie przeforsować kolejne pakiety pomocowe. Prezydent elekt przewiduje jednak, że gospodarka sama nie odbije się szybko od dna. – Jak sytuacja będzie się pogarszać, republikanie dojdą do wniosku, że potrzeby rosną i przystąpią do stołu negocjacyjnego – powiedział Biden.

Na ten pakiet Amerykanie czekali od miesięcy, nerwowo obserwując nieprowadzące do konsensusu negocjacje między republikanami a demokratami. Napięcie rosło szczególnie w ostatnich tygodniach, bo pod koniec roku milionom bezrobotnych Amerykanów wygasały poprzednio uchwalone środki pomocowe. Poza tym statystyki wskazują, że status ekonomiczny dużej części Amerykanów pogorszył się w czasie pandemii.

Miliony rodzin wpadły w ubóstwo. Pandemia i wiążące się z nią restrykcje spowodowały, że tysiące firm, w tym szczególnie usługowych, zamknęło się i nie mają perspektyw na powrót do działalności. Tym bardziej że pandemia Covid-19 przechodzi obecnie kolejną falą przez kraj. Dziennie koronawirusa diagnozuje się w USA u co najmniej 200 tysięcy osób. Dziennie z powodu pandemii umiera ponad 3 tysiące osób.

Nadzieje niosą szczepionki. Od ponad tygodnia dystrybuowane są szczepionki Pfizera, a od kilku dni Moderny. Na razie jednak dostępne są tylko dla pracowników służby zdrowia i osób starszych.

Uchwalony w poniedziałek pakiet stymulacyjny przewiduje 69 miliardów dolarów na dystrybucję szczepionki i ponad 22 miliardy dolarów na programy kontroli nad pandemią. Pakiet również zawiera fundusze dla agencji federalnych do września 2021 r., 82 miliardy dolarów dla uczelni wyższych oraz ulgi podatkowe, które może mają mniejsze znaczenie dla gospodarki, ale przyniosą ulgę indywidualnym podatnikom oraz firmom. – To ogromna ustawa, w której przewidzieliśmy po trochę dla każdego – powiedział Mnuchin.

– Tak, przed nami jeszcze wiele pracy. Niemniej jednak ta ustawa będzie chronić miejsca pracy, a przede wszystkim pomoże Amerykanom – powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i wyraziła przekonanie, że z Bidenem w Białym Domu Kongresowi uda się zatwierdzić więcej pakietów pomocowych.

To drugi pandemiczny pakiet stymulacyjny. Jest o połowę mniejszy od zatwierdzonego w marcu.

Korespondencja z Nowego Jorku

Oprócz jednorazowych wypłat dla indywidualnych podatników, 900-miliardowy pakiet stymulacyjny przewiduje m.in. dodatki do zapomogi dla bezrobotnych (300 dolarów tygodniowo), 25 miliardów dolarów na pomoc dla lokatorów oraz 284 miliardy dolarów w pożyczkach dla firm, którym – podobnie jak mieszkańcom – pandemia dała się mocno we znaki.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zwolenniczka Donalda Trumpa nie odwołała spikera Izby Reprezentantów
Polityka
Nadchodzi pogromca Belgii. Czy Tom Van Grieken doprowadzi do rozpadu państwa?
Polityka
Polityk: zawód wysokiego ryzyka. Ataki na działaczy partyjnych w Niemczech
Polityka
Putin chce zabić Zełenskiego. Jak Kreml próbuje się pozbyć prezydenta Ukrainy?
Polityka
Węgry mówią o "szalonej misji" NATO. Wykluczają swój udział