Na podstawie dokładnych badań nad skamieniałymi zębami krokodyli, naukowcy Keegan Melstom i Randall Irmis z Muzeum Historii Naturalnej na Uniwersytecie w Utah odkryli, że wiele starożytnych grup crocodyliformes – arachozaurów będących synonimem współczesnych krokodyli, do których należą zarówno wymarli jak i żyjący krewni krokodyli i aligatorów – nie jadło mięsa. Dowody sugerują, że dieta wegetariańska pojawiła się u kuzynów współczesnych krokodyli, co najmniej trzy razy.
- Nasze badania pokazują, że zęby o skomplikowanym kształcie, które według nas, służyły do rozdrabniania roślinności, pojawiają się u wymarłych krewnych krokodyli co najmniej trzy razy, a może nawet sześć - powiedział Keegan Melstrom.
Wszystkie żyjące gatunki krokodyli mają podobny kształt ciała i podobny, ziemno-wodny tryb życia. Mają masywną budowę, są duże, mają bocznie spłaszczone ogony, oczy, uszy i nozdrza na szczycie głowy, płaskie pyski i stosunkowo proste, stożkowe zęby.
Jednak wymarłe gatunki wykazywały heterodontyzm, czyli zróżnicowanie kształtu i wielkości zębów w zależności od ich przeznaczenia, dziś już niewystępujący.
- Mięsożercy posiadają zęby proste, natomiast roślinożercy mają znacznie bardziej skomplikowane uzębienie - wyjaśnia Melstrom. - Zwierzęta wszystkożerne, organizmy, które zjadają zarówno materiał roślinny, jak i zwierzęcy, wpadają gdzieś po środku - dodaje.