Na podstawie dokładnych badań nad skamieniałymi zębami krokodyli, naukowcy Keegan Melstom i Randall Irmis z Muzeum Historii Naturalnej na Uniwersytecie w Utah odkryli, że wiele starożytnych grup crocodyliformesarachozaurów będących synonimem współczesnych krokodyli, do których należą zarówno wymarli jak i żyjący krewni krokodyli i aligatorów – nie jadło mięsa. Dowody sugerują, że dieta wegetariańska pojawiła się u kuzynów współczesnych krokodyli, co najmniej trzy razy.

- Nasze badania pokazują, że zęby o skomplikowanym kształcie, które według nas, służyły do rozdrabniania roślinności, pojawiają się u wymarłych krewnych krokodyli co najmniej trzy razy, a może nawet sześć - powiedział Keegan Melstrom.

Wszystkie żyjące gatunki krokodyli mają podobny kształt ciała i podobny, ziemno-wodny tryb życia.  Mają masywną budowę, są duże, mają bocznie spłaszczone ogony, oczy, uszy i nozdrza na szczycie głowy, płaskie pyski i  stosunkowo proste, stożkowe zęby.

Jednak wymarłe gatunki wykazywały heterodontyzm, czyli zróżnicowanie kształtu i wielkości zębów w zależności od ich przeznaczenia, dziś już niewystępujący.

- Mięsożercy posiadają zęby proste, natomiast roślinożercy mają znacznie bardziej skomplikowane uzębienie - wyjaśnia Melstrom. - Zwierzęta wszystkożerne, organizmy, które zjadają zarówno materiał roślinny, jak i zwierzęcy, wpadają gdzieś po środku - dodaje.

Aby ocenić czym najprawdopodobniej żywiły się krokodyle, Keegan Melstrom i Randall Irmis, porównali 146 zębów pochodzących od 6 wymarłych gatunków crocodyliformes, stosując metodę powszechnie używaną u żyjących zwierząt. Wykonali pomiary stomatologiczne, porównali cechy morfologiczne i odtworzyli dietę tych wymarłych zwierząt. Wyniki pokazują, że zwierzęta miały inne nawyki żywieniowe niż znane nam obecnie krokodyle i aligatory.

Krokodyle żywiące się roślinami pojawiły się na początku ewolucyjnej historii grupy, krótko po masowym wymieraniu na końcu triasu, i przetrwały aż do masowego wymierania w późnej kredzie, które zabiło wszystkie dinozaury z wyjątkiem ptaków. Analiza sugeruje, że krokodyle stawały się wegetarianami co najmniej trzy, a może nawet sześć razy. Praca pokazuje, że wymarłe krokodyle miały zróżnicowaną dietę.

- Niektóre były podobne do obecnie żyjących krokodyli i były głównie mięsożerne, inne były wszystkożerne, a jeszcze inne prawdopodobnie specjalizowały się w diecie roślinnej. Zwierzęta roślinożerne żyły na różnych kontynentach i w różnym czasie, niektóre obok ssaków i ich krewnych, a inne nie. To sugeruje, że roślinożerny crocodyliformes odniósł sukces w różnych środowiskach - podsumowuje Melstrom.