Sensacyjne odkrycie: Ludzie pokonali Morze Śródziemne 200 tys. lat temu

Międzynarodowy zespół badaczy znalazł dowody wskazujące, że przedstawiciele Homo sapiens, a także neandertalczycy zamieszkali wyspę Naxos, na Morzu Śródziemnym już 200 tys. lat temu - co oznacza, że nasi przodkowie pokonywali Morze Śródziemne kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.

Aktualizacja: 22.10.2019 11:21 Publikacja: 22.10.2019 11:06

Sensacyjne odkrycie: Ludzie pokonali Morze Śródziemne 200 tys. lat temu

Foto: stock.adobe.com

O odkryciu naukowców czytamy w magazynie "Science Advances". Trwające od lat wykopaliska na Naxos były prowadzone przez zespół z uniwersytetu w kanadyjskim Ontario.

Dotychczas uważano, że ludzie zamieszkali na wyspach znajdujących się na Morzu Śródziemnym dopiero 9 tys. lat temu. Wówczas to w rejonie tym mieli pojawić się potomkowie myśliwych z epoki kamienia, którzy zajmowali się już rolnictwem. Badacze uważali bowiem, że dopiero wówczas ludzkość była w stanie zbudować łodzie, które pozwoliły na pokonywanie dłuższych tras morskich.

Z tego powodu naukowcy uważali, że Morze Egejskie, które oddziela od siebie lądową część Turcji i Grecji, było nieprzekraczalną przeszkodą dla neandertalczyków i wczesnych przedstawicieli Homo sapiens.

Tymczasem w "Science Adavnces" czytamy, że poziom wody w Morzu Egejskim był znacznie niższy w niektórych okresach zlodowaceń, co mogło skutkować powstaniem ścieżki lądowej pomiędzy Turcją a Grecją, którą prehistoryczni ludzie byli w stanie pokonać.

Potwierdzeniem tej hipotezy ma być odnalezienie śladów ludzkiej aktywności 200 tys. lat temu w prehistorycznym kamieniołomie Stelida, w północno-zachodniej części Naxos. Kamieniołom odkryto w 1981 roku i od tego czasu prowadzono tam wykopaliska.

"Zgromadzone dane wskazują, że Morze Egejskie było dostępne dla ludzi dziesiątki tysięcy lat wcześniej niż dotychczas sądzono" - czytamy w "Science Adavnces".

- Wyniki badań każą nam przemyśleć na nowo sposób przedstawiania historii wysp na Morzu Śródziemnym - zauważa prof. Tristan Carter, profesor antropologii na uniwersytecie w Ontario.

Archeologia
Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich
Archeologia
Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"
Archeologia
We włoskim Paestum odkryto dwie nowe świątynie doryckie
Archeologia
Cucuteni-Trypole. Wegeosady sprzed sześciu tysięcy lat
Archeologia
Szwajcaria. Detektorysta znalazł na polu marchwi biżuterię sprzed 3,5 tysiąca lat