Nowym metodom poświęcona jest konferencja naukowa „Archeologia przyszłości – przyszłość archeologii", która odbędzie się 27 lutego w Warszawie. Inauguruje ona współpracę Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP oraz firmy INCEDO 3D, której celem jest wypracowanie nowoczesnych międzydyscyplinarnych standardów badania, konserwacji i promocji materialnego dziedzictwa.
W konferencji wezmą udział dyrektorzy czołowych ośrodków akademickich i muzealnych, przedstawiciele środowiska naukowego i konserwatorskiego. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Podczas konferencji przedstawione zostaną i przedyskutowane nowe, rozwijające się tendencje w tej dziedzinie nauki. Na przykład należą do nich badania magnetometryczne umożliwiające dostrzeganie anomalii magnetycznych odpowiadających rozmaitym obiektom archeologicznym – paleniskom, piecom, jamom, fosie grodziska.
Badania geochemiczne polegają na określaniu zawartości fosforu w glebie, dzięki czemu można zlokalizować strefy dawnej szczególnej aktywności ludzkiej.
Nowatorskim trybem postępowania w polskiej archeologii jest integrowanie wyników badań i analiz w ramach bazy danych Systemu Informacji Geograficznej (Geographic Information System), tego typu oprogramowanie jest już dość często wykorzystywane przez archeologów w wielu krajach.