Kenia: W szufladzie muzeum znaleziono szczątki gigantycznego drapieżnika

23 mln lat temu na obszarach subsaharyjskich występował gigantyczny drapieżnik - większy niż dzisiejsze lwy czy niedźwiedzie polarne - wskazują na to skamieniałe szczątki nieznanego dotychczas gatunku, które przeleżały lata w szufladzie w Muzeum Narodowym w Kenii - informuje CNN.

Aktualizacja: 18.04.2019 14:34 Publikacja: 18.04.2019 11:59

Kenia: W szufladzie muzeum znaleziono szczątki gigantycznego drapieżnika

Foto: AFP

arb

Fragmenty szczęki, czaszki i szkieletu zwierzęcia, w tym ogromne zęby odnalazły się w szufladzie w Muzeum Narodowym w Kenii. Szczątki odkryto kilkadziesiąt lat temu i uznano je za pozostałości mniejszego gatunku. Badacze, którzy odnaleźli szczątki szukali jednak szczątków dawnych małp, więc nie zainteresowali się znaleziskiem.

Teraz Matthew Borths z Duke University poinformował, że jego zespół znalazł w szufladzie kenijskiego muzeum "gigantyczne kły, z pewnością należące do nieznanego dotychczas gatunku" drapieżnika.

Czaszka drapieżnika jest porównywalna jeśli chodzi o wielkość do czaszki nosorożca. Biorąc pod uwagę jej rozmiar i gigantyczne ostre zęby znalezione przez badaczy można przypuszczać, że są to szczątki zwierzęcia, które znajdowało się w czasie występowania na Ziemi na szczycie łańcucha pokarmowego.

Badacze szacują, że drapieżnik ważył 1,6 tony i mógł polować na największe zwierzęta roślinożerne - osiągające rozmiary dzisiejszych słoni czy hipopotamów.

Skamieniałe szczątki "starożytnego lwa" zostały opisane w magazynie "Journal of Vertebrate Paleontology".

Badacze podkreślają, że mimo że szczątki należą prawdopodobnie do młodego osobnika nieznanego gatunku, to jednak i tak jego szczęka jest znacznie większa niż szczęka dorosłego samca lwa.

Naukowcy nazwali nowy gatunek Simbakubwa kutokaafrika co w języku suahili oznacza "wielki lew z Afryki". Zwierzę nie było jednak spokrewnione ani z lwami, ani z innymi znanymi nam dziś drapieżnikami.

Zwierzę należało do rzędu hienodontów, wymarłego rzędu ssaków drapieżnych, który zamieszkiwał Afrykę. Simbakubwa kutokaafrika był najstarszym przedstawicielem tego rzędu, co czyni go jednym z najstarszych mięsożernych ssaków zamieszkujących Ziemię.

Hienodonty wyginęły ok. 15-18 mln lat temu, prawdopodobnie w wyniku zmian klimatycznych.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne