Szaman leczył w andyjskiej jaskini

Torbę sprzed 1000 lat zawierającą substancje psychotropowe odkryli naukowcy w Boliwii.

Aktualizacja: 08.06.2019 12:52 Publikacja: 06.06.2019 18:55

Szaman leczył w andyjskiej jaskini

Foto: shutterstock

Odkrycia w grocie Cueva del Chaileno na południu kraju dokonali badacze z University of Pennsylvania w Filadelfii. A wiadomość o nim zamieszcza pismo PNAS – „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America".

Jaskinia znajduje się w Andach, w okolicy Altiplano du Lipez, na wysokości 3900 m n.p.m. Była zamieszkiwana z przerwami w ciągu ostatnich 4000 lat. Archeolodzy odkopali w niej skórzaną torbę zawierającą m.in. rurkę do palenia halucynogennych roślin oraz sakiewkę uszytą z trzech lisich skórek (pyszczków). Metodą węgla radioaktywnego C14 określono wiek torby na około 1000 lat.

Zawartość torby zbadano najnowocześniejszymi metodami, posłużono się techniką chromatografii i spektrometrii masowej – umożliwiają one wykrycie minimalnych, wręcz śladowych, ilości różnych substancji.

Właśnie w ten sposób zidentyfikowano substancje psychoaktywne, między innymi psylocynę występującą w grzybach halucynogennych oraz dimetylotryptaminę (DMT), psychodeliczną substancję psychoaktywną – w sposób laboratoryjny substancja ta została uzyskana po raz pierwszy dopiero w 1931 roku.

Naukowcy wiedzieli już wcześniej, że substancje psychoaktywne używane były w Andach od bardzo dawna podczas różnych obrzędów i rytuałów religijnych, nie wiedzieli jednak, że były one tak złożone, skomponowane z wielu składników.

Dr Jorge Capriles uczestniczący w badaniach jest zdania, że torba należała do szamana zażywającego jednocześnie wiele roślin: albo w postaci napoju – takiego jak ayahuasca – albo w postaci mieszanki „tytoniu".

Ayahuasca (w języku keczua „liana duszy") to rytualny psychodelik zażywany w formie napoju. Zawiera substancje występujące w roślinach z gatunków Acacia sp. i Mimosa sp. oraz harmalinę występującą np. w nasionach ruty stepowej. Ayahuasca działa silnie halucynogennie. Indianie sporządzają ten napój w celach leczniczych, a także by wprowadzić się w trans. Podczas takiego seansu ayahuascę piją pacjent i szaman. Osoby, które zażyły ayahuascę, twierdzą, że doświadczyły duchowych objawień dotyczących celu ich pobytu na Ziemi i prawdziwej natury Wszechświata oraz doznały czystej miłości, mądrości, wglądu we własne wnętrze połączonego z utratą ego.

– Jest jeszcze jeden, nader interesujący aspekt tego odkrycia – wyjaśnia dr Melanie Miller, główna autorka artykułu w PNAS. – Właściciel tej torby posiadał rośliny rosnące wprawdzie w strefie tropikalnej Ameryki Południowej, ale nie w Andach.

Wskazuje to na rozwiniętą sieć dalekosiężnej wymiany lub na jego indywidualne penetrowanie różnych regionów w celu zaopatrzenia się w te specyfiki.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne